Про це в ефірі КИЇВ24 розповів юрист з адвокатського об’єднання LCF, який спеціалізується на воєнних злочинах, офіцер запасу Володимир Романчук.

Є перелік статей, засуджені за якими люди не можуть служити в ЗСУ. Ці статті стосуються умисного вбивства, державної зради, розбещення неповнолітніх або скоєння воєнних злочинів. У той же час за статтею 37 Закону “Про військовий обов’язок та військову службу” громадяни, які засуджені за тяжкі та особливо тяжкі злочини, знімаються з військового обліку. Держава вважає, що довіряти таким громадянам зброю соціально небезпечно.

Він додав, що така можливість залишається для осіб, які скоїли бійку, хуліганство або крадіжку. Водночас закон передбачає, що для засуджених осіб залишається недоступною лише строкова служба. 

Яка буде скасована згідно з новим законопроєктом про мобілізацію. І буде впроваджена базова військова служба. Якщо громадяни отримали умовний термін, вони можуть отримати виклик до ТЦК та де-юре можуть бути мобілізовані до війська. Водночас існує багато юридичних проблем та неузгодженостей у цьому питанні.

Законопроєкт про мобілізацію в Україні

Нагадаємо, що ввечері 30 січня, Кабінет Міністрів затвердив та вніс до Верховної Ради оновлений законопроєкт щодо мобілізації, військового обліку та проходження військової служби.

7 лютого Верховна Рада України підтримала урядовий законопроєкт № 10449 про проходження військової служби та мобілізацію. Протягом 14 днів, до 21 лютого, до нормативно-правового акта вноситимуться правки, після чого відбудеться друге читання проєкту закону.

Очікується, що остаточно закон буде прийнятий у кінці лютого, а набуде чинності у квітні.