Про це в етері КИЇВ24 розповіла позафракційна народна депутатка України Людмила Буймістер.

ФОП та мікробізнес забезпечує сьогодні велику частину економіки. Щодо руху в ЄС, то МСП та мікробізнес там складають основу економічного розвитку. Тому дискусія щодо ФОП та положень буде продовжуватися. Адже нам треба встановити запобіжники, за якими штучно не будуть створюватися ФОП чи юридичні особи виключно з метою зловживання бронюванням. 

У Раді з’явилися нові пропозиції щодо економічного бронювання

Законопроєкт щодо економічного бронювання обговорюють ще з початку 2024 року, у червні пропозиції лягли за основу законопроєкту 11332-2, який було зареєстровано 28 червня 2024 року. Навколо проєкту тривають дискусії у парламенті, а спікер Ради Руслан Стефанчук ставиться до цієї ідеї скептично, адже вважає, що це може бути ще одна корупційна складова, а саме економічне бронювання (фактично “відкуп” від армії) не вигідний державі.

Нещодавно голова Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха  розповів про роботу над законопроєктом про економічне бронювання. Нові висновки були зроблені після спілкування з військовими, щоб почути критику, зауваження та перестороги.

Резюме наступне: є повне розуміння що робоча економіка – фундамент боєздатного війська.

Окрім того, були зроблені наступні висновки:

2) Фронт і тил – взаємопов’язані.

3) Без стабільної роботи українських підприємств і бізнесів не буде ресурсу готувати і забезпечувати нові сили, а значить – провести ротацію наявних, і ефективно продовжувати супротив.

4) Декілька людей сказали чесно: “відверто – нам це не подобається, але якщо бригада від цього отримає гроші, і ви розумієте, як ці гроші підуть на користь армії напряму – нехай. Краще якість, ніж кількість”.

5) Однозначно, ніякого розділення і клину між підприємцями та військовими немає і бути не може.

Також Наталуха надав ще декілька ідей, які могли б доповнити економічне бронювання: 

Бронювання лише на 1 рік без права продовження.

Паралельно з бронню, роботодавець має взяти на роботу нового співробітника, або підвищити кваліфікацію чи навчання вже найнятого, який не є військовозобов’язаним (жінки, ветерани, люди, які не підпадають під мобілізацію за віком), і який замінить заброньовану особу після закінчення броні.

Економічна мобілізація. Простими словами – це можливість забронювати спеціаліста коштом надання Силам Оборони товарів/робіт/послуг на суму щомісячної вартості броні. Наприклад, працює СТО, яке має потребу забронювати 4 майстрів – це 80 000 грн/місяць додаткового військового збору за бронь. Але це СТО такі додаткові видатки собі дозволити не може. Тоді воно укладає прямий договір з умовною бригадою і щомісяця надає їй безплатні послуги на вартість цих 80 000 грн, а натомість отримує право забронювати цих майстрів. Це дозволить військовим суттєво економити свої гроші, які вони інакше витрачають з власної кишені, і майже одразу відчути позитивний ефект бронювання на собі.