Про це у середу пише The Guardian.
Під час панельної дискусії, присвяченої першим 100 дням президентства Дональда Трампа, четверо колишніх керівників американських дипмісій у країнах, які зазнали відступу від демократичного шляху, заявили, що нинішній політичний клімат у США нагадує їм попередній досвід і пронизаний «атмосферою страху».
Зокрема, це були експосли США у Росії, Україні, Зімбабве та Нікарагуа. The Guardian пише, що дипломати були серед понад 200 колишніх американських послів, які підписали відкритого листа з закликом до негайних дій на тлі атаки Трампа на демократію”.
«Ми присягали захищати Конституцію [США] від усіх ворогів — зовнішніх і внутрішніх. Зовнішніх і внутрішніх. Жоден із нас не думав, що друга частина цієї присяги коли-небудь стане актуальною — аж до сьогодні», — написали підписанти.
Колишній тимчасовий повірений у справах США в Москві Ерік Рубін заявив, що ранні етапи другого президентства Трампа мають паралелі з приходом до влади Володимира Путіна в Росії на початку 2000-х років, коли вільна демократія, що з’явилася після розпаду СРСР, була знищена. Він порівняв це з намаганнями Трампа залякати ЗМІ мільярдними позовами, зазначивши, що ця паралель — дуже пряма.
Колишня посолка США в Україні Марі Йованович, яку звільнили під час першого терміну Трампа, зазначила, що успішна боротьба українців за демократію — це джерело натхнення:.
«Досвід українців показує — кожен може щось зробити. Не обов’язково робити все. Треба зробити одну річ, одну ту, яка для вас найближча, яка вас хвилює, або яка потрібна саме у вашій громаді. І для цього не треба якихось особливих навичок», — заявила Йованович.
Представники ЗМІ припустили, що якщо Вашингтон зрештою вирішить вийти з переговорного процесу, то приблизно «через півроку висохне потік американської зброї» до України. Київ на нього дуже розраховує, тож невизначеність, створена Трампом, викликає серйозні побоювання, зокрема в Європі.