Про це повідомили в програмі “Київ. Вголос” на “Радіо Київ 98FM”.

Андрій Магера, експерт із конституційного права, прокоментував численні обшуки в підрозділах КМДА, що тривають у столиці останніми місяцями. Віталій Кличко припускав, що такими діями центральна влада чинить на нього політичний тиск.

“За законом “Про столицю”, на посаду голови КМДА може бути призначений лише міський голова Києва – особа, обрана на загальних виборах киянами. Прецедент щодо призначення будь-кого іншого головою КМДА – дуже поганий. Згадаємо історію – призначення Попова свого часу було передвісником кінця президента Януковича”, – наголосив експерт.

Також Андрій Магера зазначив, що президент все-таки може звільнити голову КМДА, але за певних підстав, зокрема:

  • припинення головою КМДА громадянства України;
  • визнання голови КМДА недієздатним за рішенням суду;
  • виїзд голови КМДА на постійне місце проживання за кордон.

“Із політичних міркувань президенту України ухвалювати рішення й призначати головою КМДА іншу людину, яку не обирали кияни, на мою думку, буде порушенням і Конституції, і Закону України “Про столицю”, – підкреслив експерт.

Пан Андрій нагадав, що, за результатами соціологічних досліджень, міський рейтинг Віталія Кличка є суттєво вищим за рейтинг президента України Володимира Зеленського. Відтак, заміна голови КМДА – репутаційний та політичний ризик для Зеленського.

“Віталій Кличко та будь-яка інша особа, яка в майбутньому буде обрана на посаду голови КМДА, має прямий представницький мандат жителів Київської територіальної громади. Це – не посада президента України. Він призначається на посаду голови КМДА чисто формально тільки тому, що президент іншого виходу немає. Якщо це громадянин України, який має всі необхідні якості (вік, місце проживання, судимість, дієздатність), то президент не має підстав не призначити Київського міського голову на посаду голови КМДА”, – пояснив експерт.

До слова, журналістка Соня Кошкіна пише, що в п’ятницю, 20 серпня, нібито збирають засідання РНБО, щоб “змістити Кличка з позиції голови КМДА”. Андрій Магера наголосив, що застосування РНБО в цих питання – незаконне.

“РНБО – це орган, який координує діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки та оборони. Де тут є питання безпеки чи оборони? РНБО є чим займатися – конфлікт на сході, питання Криму тощо. Ці питання важкі, але потрібно займатися ними, а не політичною боротьбою у Києві”, – запевнив Андрій Магера.

Експерт також зазначив, що така різка й прискіплива увага правоохоронців до Київського міського господарства (обшуки) – викликає здивування.

“Щось схоже я бачив у Дніпрі напередодні міських виборів 2020 року. Але навіть формально, за Конституцією, щоб звільнити голову місцевої державної адміністрації, потрібне подання Кабінету міністрів України. Президент не може звільнити голову просто так. Тож виникає питання, чи збирався взагалі Кабмін із цього питання?” – каже Андрій Магера.

Відмітимо, політолог Тарас Березовець інформує, що міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов може стати новим головою КМДА.

Фото: фейсбук