Про це пише Економічна правда, посилаючись на відповідне звернення керівників підприємств.
Державні та приватні підприємства оборонно-промислового комплексу, що визнані критично важливими для економіки країни в умовах воєнного стану та можуть бронювати до 100% працівників включно, закликають владу не мобілізувати офіційно працевлаштованих робітників підприємств під час звірки їхніх даних у ТЦК.
Понад сорок підприємств, серед яких виробники ракетного озброєння, артилерії та снарядів, мінометів та пострілів до них, а також виробники бронетехніки, БПЛА, засобів РЕБ, долучилися до звернення, спрямованого до прем’єр-міністра, міністра оборони та стратегічних галузей промисловості, а також до Головнокомандувача ЗСУ. У документі представники підприємств звертають увагу, що закон про мобілізацію, який набув чинності 18 травня, та усі законні та підзаконні акти до нього (зокрема створення Qr-коду у застосунку “Резерв+”, що й має відображати актуальні дані про військовий облік), які мають згенерувати до 16 червня, ставить під загрозу виробничий потенціал вітчизняного оборонно-промислового комплексу.
У чому головний ризик для ОПК
Найголовніша проблема — це те, що кожен працівник, який досяг 25-річного віку, має пройти військово-лікарняну комісію, а підприємство, де він працює — звірити його військово-облікові дані з ТЦК та СП. Водночас Міноборони переглядає чи змінює перелік військово-облікових спеціальностей, через що окремі з них стають недійсними. Як наслідок — військовозобов’язаний має звернутися до ТЦК та внести зміни у військово-облікові документи.
Керівники оборонних підприємств підкреслюють: саме в цей “перехідний” період ТЦК проводить мобілізацію зазначених працівників, попри офіційні докази їхньої участі у роботі на оборонний сектор.
Попри участь таких фахівців у виконанні державних контрактів з держзамовником у сфері оборони та особливої важливості для галузі ВПК, одразу після проходження ВЛК таким працівникам вручається мобілізаційне розпорядження без можливості здійснити бронювання, — зазначають керівники оборонних підприємств.
Наслідки “нечесної гри” ТЦК
За таких умов “лотереї” з поверненням військовозобов’язаних з ТЦК після оновлення даних Генеральний штаб та Міністерство оборони України не погоджують підприємствам бронювання працівників, які не здійснили заміну приписного свідоцтва, тимчасового посвідчення та не оновили військово-облікову спеціальність чи дані. Така ситуація загрожує виконанню державних оборонних контрактів та негативно впливає на обороноздатність держави. Саме тому у зверненні наголошують на необхідності створення правового механізму для відтермінування вручення мобілізаційних розпоряджень працівникам підприємств, визнаних критично важливими для оборони України. Це дозволить бронювати спеціалістів після оновлення їхніх військово-облікових даних.
Варто зазначити, що раніше нардеп від “Батьківщини” Валентин Наливайченко повідомив про скорочення терміну навчання мобілізованих. Все через великий наплив людей та відсутність навчальних центрів. Проте військове керівництво країни цю інформацію поки не коментувало.