Про це повідомив виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександр Леонов в ефірі КИЇВ24.
Знаєте, у мене є переконання, що Україна має апелювати не до НАТО. Це була одна з наших помилок, коли ми почали говорити й звертатися до НАТО, щоб саме вони збивали російські ракети й дрони.
На думку експерта, НАТО навряд чи отримає консенсус щодо можливості збиття російських ракет та дронів над українською територією, адже є Угорщина та Словаччина, які будуть заперечувати це рішення. Окрім того, є позиція Джо Байдена, який також не підтримує збиття ракет над територією України.
Але що стосується збиття, я переконаний, тут треба діяти у двосторонньому форматі, бо є Польща, є Румунія, на територію яких залітали й дрони, і ракети.
Олександр Леонов підкреслює — якщо дрон чи ракету зібʼють, це буде вже акт агресії з боку Росії, тому мають запрацювати усі відповідні механізми.
НАТО, вочевидь, це блок більше про мир, а не про війну. Блок, який запобігає війні. Але з іншого боку, якщо країни НАТО будуть збивати російські дрони й ракети на території України, то це дозволить уникнути можливої ескалації.
Збиття ракет над Україною
Зеленський на саміті Європейської політичної спільноти закликав західних партнерів посилити протиповітряну оборону України та зняти обмеження щодо ударів західною зброєю по цілях на території Росії.
Він навів приклад, як у квітні 2024 року партнери допомогли Ізраїлю відбити масований комбінований удар Ірану і підкреслив, що ракети й дрони не є “носіями державного суверенітету”, тому необхідна колективна воля, щоб збивати їх.
Зокрема, згідно з підписаним двостороннім договором між Україною та Польщею, у Варшаві розглянуть можливість збивати російські ракети у повітряному просторі України.
Однак канцлер Німеччини Олаф Шольц зазначив, що про збиття ракет силами західних союзників “не може бути й мови”.