Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан пов’язав ухвалення суперечливого законопроєкту, що обмежує діяльність неурядових організацій та незалежних ЗМІ, із нібито «активною шпигунською діяльністю України» в Угорщині. Про це він заявив в інтерв’ю порталу Index.

За словами Орбана, уряд Угорщини вже вжив «необхідних заходів» для боротьби з впливом, який він назвав «проукраїнською пропагандистською мережею», і підкреслив, що ухвалений закон — частина цієї боротьби.

«Ми не маємо нічого спільного з угорськими шпигунами, заарештованими в Україні. Це дезінформація. Але в Угорщині діє провоєнна і проукраїнська пропагандистська мережа», — заявив Орбан.

Що передбачає закон
Законопроєкт «Про прозорість суспільного життя», дозволяє новоствореному Управлінню з питань захисту суверенітету вносити до «чорного списку» організації, які отримують іноземне фінансування — зокрема гранти ЄС.

Документ передбачає, що загрозою нацсуверенітету вважається:

  • вплив на громадську думку,
  • просування демократичних дебатів,
  • критика визначених державою цінностей, зокрема «християнської культури» та «традиційних сімейних ролей».

Критика та паралелі з РФ
Закон вже порівнюють із російським законом про «іноземних агентів», який Кремль використовує для придушення неурядових організацій, правозахисників і незалежних медіа.

Орбан заявив, що навіть опозиція підтримує положення, за якими «громадська діяльність в Угорщині не має фінансуватися іноземними грошима».