Про це захисник розповідає на своїй сторінці в Facebook.
«20 травня розпочав свою акцію голодовку на Майдані проти поховань воїнів у воді без незалежного закордонного дослідження земель НВМК, чекаю на президента з листом, котрий буде гарантувати, що традиційних поховань не буде без досліджень», — заявив Латиш.
Військовослужбовець та дизайнер Тарас Іщик зазначив, що з 2023 року громадськість закликає Мінветеранів та президента України Володимира Зеленського втрутитись та перезавантажити будівництво військового кладовища, адже місце, яке першочергово було обране для меморіалу, не підходить для його розміщення та має екологічні проблеми та високі ґрунтові води.
Депутатка ЄС Софія Федина розповіла, що Латиш має декілька вимог, зокрема: «Знайти гідне місце для полеглих побратимів — не хоронити в Мархалівському болоті! (але кажуть, там вже завтра відбудуться перші поховання…), не чинити гуманітарну катастрофу для 12-ти громад Київщини (місце для Національного кладовища неприпустиме, тут живляться 3 річки, високі грунтові води і це нестиме реальну загрозу життю людей)», — зазначила Федина.
Після початку повномасштабного вторгнення стало питання створення Національного військового меморіального кладовища. Місце під його будівництво обрали між селищами Гатне та Мархалівка на Київщині. За словами українських ветеранів, жодних досліджень щодо придатності тих земель для побудови кладовища не було проведено.
Також захисники та громадськість зазначає, що не було проведено відкритого архітектурного конкурсу для будівництва. Місцеві мешканці вважають обране місце неприпустимим для встановлення меморіалу, адже це може понести загрозу життю мешканців деяких громад Київської області, бо одразу три річки живляться в тій місцевості. Обрану ділянку називають болотом, адже там доволі високі ґрунтові води, через що можуть бути розмиття могил.