Про це повідомило агентство Bloomberg з посиланням на Єврокомісію.

Три роки тому на початку російського вторгнення у 2022 році Євросоюз скасував квоти й мита на українську сільгосппродукцію, щоб підтримати постраждалу від війни економіку.

У четвер Європейська комісія під тиском фермерів із Польщі, Угорщини та Словаччини вирішила відновити ці обмеження.

Жодна країна-член ЄС не заперечила, утрималися вісім країн: Швеція, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Німеччина, Ірландія, Литва.

Квоти будуть тимчасовими до кінця 2025 року і становитимуть 7/12 від звичайних річних обсягів.

Сільськогосподарський експорт критично важливий для української економіки, що зараз імпортує майже вдвічі більше, ніж експортує. За перші чотири місяці 2025 року Україна продала за кордон продовольчих товарів на $7,6 млрд – 57,1% від загального експорту.

До трійки головних експортних ринків України входять дві країни Євросоюзу – Польща й Італія (окрім них – також Туреччина).

Водночас Євросоюз із 2015 року стабільно (крім ковідного 2020 року) нарощує експорт в Україну й торік встановив абсолютний рекорд: експорт сягнув 42,8 млрд євро, профіцит – 18,3 млрд.

Ключовими групами товарів, імпортованими з України у 2024 році, були сільськогосподарські продукти, такі як зернові культури вартістю 4,4 мільярда євро, тваринні чи рослинні жири й олії (3,1 мільярда євро), а також олійне насіння та супутні продукти (2,5 мільярда євро).

Порівняно з “довоєнним” 2021 роком імпорт зернових збільшився на 2,7 мільярда євро, тваринних чи рослинних жирів та олій — на 1,0 мільярд євро, а олійного насіння й супутніх продуктів — на 1,1 мільярда євро.