Під час теракту загинули майже три тисячі людей, понад шість тисяч отримали поранення. Викрадачі-самогубці захопили чотири пасажирські лайнери, перетворивши їх на гігантські керовані бомби.
Менше, ніж за дві години обидва 110-поверхові хмарочоси впали.
Перший літак врізався в Північну вежу торговельного центру о 08:46 ранку. Другий — в Південну вежу о 09:03.
Третій лайнер о 09:37 ранку врізався в західний фасад будівлі Міністерства оборони США – Пентагону. Пасажири четвертого літака чинили опір терористам, внаслідок чого він не долетів до будівлі Капітолія у Вашингтоні, а впав у поле в штаті Пенсільванія.
Виконавці цього теракту у складі 19 людей планували теракт в Афганістані. Вони були пов’язані із терористичним угрупуванням “Аль-Каїда” на чолі з Усамою бен Ладеном.
Наймолодшою загиблою 11 вересня 2001 року була дворічна дівчинка, яка летіла з батьками на одному з літаків. Найстаршим серед жертв теракту був 82-річний пасажир лайнера.
Серед загиблих – громадяни 77 країн.
Всесвітній день боротьби з тероризмом 11 вересня
Майже одразу Білий дім оголосив світову війну тероризму. США вдалося зробити зібрати глобальну коаліцію. Загалом 160 країн приєдналися до запропонованих негайних заходів з пошуку терористів і джерел їхнього фінансування.
З 2008 року 11 вересня щорічно відзначають Всесвітній день боротьби з тероризмом. Це день пам’яті про трагедію, яка сталася в Нью-Йорку та Вашингтоні.
Суть тероризму полягає у цілеспрямованому та свідомому застосуванні насильницьких актів, організації вибухів та підпалів, викрадення людей із застосуванням тортур, вбивства та захоплення заручників з метою залякування державних структур та звичайного населення для досягнення злочинної мети.
Терористичною діяльністю займаються не лише окремі особи чи організації, але й держави.
Росія чи не щодня здійснює теракти на території України, обстрілюючи ракетами житлові будинки, торговельні центри, школи й лікарні.
Тож 23 листопада 2022 року депутати Європарламенту проголосували за визнання Росії державою-спонсором тероризму. Таким рішенням європарламентарі готують підґрунтя для того, щоб президент Росії Володимир Путін та його уряд були притягнуті до відповідальності за свої злочини перед міжнародним трибуналом.
Які найбільші теракти у світі
У світі терористичні акти трапляються не лише під час військових протистоянь. Серед найбільших терактів XXI століття:
- атака на вежі-близнюки 2001 року, коли загинуло майже 3000 людей;
- 1 вересня 2004 року, коли чеченські бойовики взяли в заручники учнів, батьків та вчителів у школі №1 міста Беслан. Через дві доби у школі пролунали вибухи, і російський спецназ пішов на штурм. У результаті загинули 335 людей;
- теракт на Балі 2002 року, коли терорист-смертник підірвав себе на курорті, 202 людини загинуло;
- теракт у Мадриді 2004 року забрав життя майже двох сотень людей, коли в ранкову годину-пік в електропотязі спрацювали вибухові пристрої.
Крім того, під час терактів у потягах Індії 2006 року загинуло 209 людей. Тоді ісламські терористи у вечірню годину-пік активували заховані в скороварки вибухові пристрої у вагонах семи приміських поїздів у передмісті Мумбаї.