Про це повідомив начальник Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ (ДКІБ) Ілля Вітюк в інтерв’ю інформаційному агентству “Укрінформ”.

Ми працюємо, щоб за нашим законодавством оголосити підозри, а надалі передати ці справи в МКС. Воєнних злочинців мають судити на міжнародному рівні!

Вітюк нагадав, що кібератаки по цивільній інфраструктурі мають бути визнані воєнними злочинами.

Наразі СБУ встановила, що атаку на “Київстар” реалізувало хакерське угруповання SandWorm, яке є штатним підрозділом російського ГРУ.

Зараз СБУ проводить низку експертиз щодо уражених хакерами систем і завданих збитків. Також спецслужба спрямувала запити на отримання додаткової інформації від міжнародних партнерів.

Відповідати за скоєне має не лише конкретний хакер, але і, як мінімум, керівник військової частини і керівництво спецслужби, яка здійснює деструктивну діяльність.

Водночас він підкреслив, що у світі налічується лише три кейси, коли оголошувалися підозри хакерам за кібератаки на інфраструктуру. Причому один із них – якраз результат СБУ.

За словами Іллі Вітюка, загалом під час повномасштабної війни Служба безпеки блокує по 4,5 тис. кібератак щороку.

Окрім кібератак, за словами начальника ДКІБ, російські спецслужби проводять ІПСО для дискредитації командування Сил оборони. Наприклад, були інформатаки й спроби зламу офіційних акаунтів, а також створення десятків фейкових сторінок головкома Олександра Сирського.

Подібні дискредитаційні атаки ворог проводить і стосовно співробітників СБУ: їм надходять погрози фізичної розправи, листи з ознаками вербування і шантажу тощо.

Нагадаємо, що уранці 12 грудня через збій у абонентів “Kyivstar”зник мобільний зв’язок. Компанія назвала причиною збою потужну кібератаку. СБУ відкрила кримінальне провадження за вісьмома статтями, серед яких держзрада та диверсія.

Через майже 3 доби зв’язок та всі послуги мобільного оператора вдалося повністю відновити. Щоб якось перепросити у своїх клієнтів у “Київстарі” ухвалили рішення скасувати наступну плату за тариф та виділити 100 мільйонів гривень на потреби ЗСУ.

Втім, інцидент лишив по собі наслідки. Під час кібератаки хакерам вдалося зруйнувати 40% інфраструктури мобільного оператора “Київстар”. Найбільший удар був по віртуальному прошарку мережі.