Про це пише Аxios із посиланням на джерела.
Лідери Німеччини, Франції, Італії, Фінляндії та Єврокомісії, які брали участь у телефонній розмові, були ошелешені тим, що Трамп виявився задоволений тим, що почув від Путіна, і представив це як новий розвиток подій.
“Президент України Зеленський і п’ять інших європейських лідерів почали телефонну розмову з президентом Трампом одразу після його дзвінка Путіну, сподіваючись почути, що Путін погодився на припинення вогню, або що США запровадять проти нього санкції за відмову від цього. Натомість Трамп сказав, що Путін погодився на переговори, підкреслив, що США не братимуть участі в цих переговорах, і відмовився від ідеї введення санкцій проти Росії зараз. Після цих слів кілька секунд панувала здивована тиша. Зеленський та європейці були шоковані”, — йдеться у матеріалі.
За словами джерел, в європейських лідерів складалося враження, що Трамп близький до того, щоб взагалі вийти з процесу врегулювання російсько-української війни. Вони були “здивовані” і “шоковані”, оскільки Путін вже раніше погоджувався на такі переговори, і більше того — вони вже відбулися в Стамбулі.
Крім того, вони були здивовані тим, що Трамп виявився відносно задоволений тим, що почув від Путіна, і представив це як новий розвиток подій, хоча російський диктатор, схоже, зовсім не змінив своєї позиції.
Прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні запитала, чому припинення вогню не може бути досягнуте вже протягом двох тижнів, а канцлер Німеччини спробував дізнатися, на які поступки готова піти Росія. Замість відповіді Трамп сказав, що попросив російського президента запропонувати «щось, із чим люди можуть погодитися», а не висувати неприйнятні вимоги.
За словами президента США, Путін представить мирний меморандум зі своїми умовами припинення вогню та завершення конфлікту.
За словами джерела Axios, Зеленський визнав другу розмову з Трампом «поганою».
Нагадаємо, Financial Times також писав, що європейські лідери були приголомшені розмовою Трампа з Путіним. Вони заявили, що президент США “не готовий чинити більший тиск” на Москву, щоб змусити її до серйозних переговорів.