Про це повідомляє«Euractiv».

Згідно зі списком з Офісу президента України, який отримав у розпорядження «Denik N», таких компаній налічується вісім. Чеська влада розпочала перевірку їхньої діяльності два тижні тому. У митних документах, з якими також ознайомилося видання, йдеться, що товари цих компаній, зокрема підсанкційні металорізальні верстати, у 2023 році потрапили до РФ.

Як зазначено в матеріалі, одна з компаній здійснювала експорт через Сербію. Товари постачалися через дві сербські фірми — FAF Invest і Vamars — які почали працювати після початку повномасштабного вторгнення. Видання повідомляє, що ці компанії не мають попереднього досвіду роботи в машинобудівному секторі і радше виконують функцію логістичного посередника.

У списку згадується компанія Pilous, чиї машини, попри санкції, продовжують з’являтися за адресою колишньої російської дочірньої компанії в Санкт-Петербурзі. Компанія, своєю чергою, стверджує, що втратила контроль над дочірньою компанією після вторгнення РФ в Україну, сказано в матеріалі.

Співробітник аналітичної компанії Datlab Іржі Скухровець підтвердив «Deník N», що чеські товари продовжують з’являтися в російських імпортних документах, які проходять через треті країни.

3 липня видання «iRozhlas» писало, що Служба інформації з питань безпеки (BIS) Чехії перевірить компанії, які, за словами президента України Володимира Зеленського, експортують до Росії верстати для виробництва зброї.

Раніше Зеленський заявляв журналістам, що деякі компанії, зокрема вісім чеських і 13 німецьких фірм, все ще постачають Росії обладнання для виробництва зброї.

Нагадаємо, уряд Чехії в середу схвалив пропозицію Міністерства оборони про підготовку українських пілотів на винищувачах F-16. Згідно з рішенням чеського уряду, державне підприємство LOM Praha забезпечить 150 годин льотної підготовки максимум вісьмом українським пілотам до кінця 2026 року.