Про це повідомляє Reuters.
Видання пише, що особлива економічна зона Расон, яка колись була північнокорейським експериментом з обмеженого капіталізму, схоже, «стала епіцентром зрослої співпраці ізольованої країни з Росією». Уперше з 2018 року тут пришвартовані кораблі, а супутникові знімки вказують на сплеск торгівлі як із порту, так і залізничною лінією в Росію.
Експерт із економіки Північної Кореї в Південнокорейському університеті Чон Инлі повідомив, що після початку співробітництва КНДР із РФ на тлі війни в Україні Росія може спрямувати більше туристів до Пхеньяна.
За даними американських і південнокорейських чиновників, а також звітами західних дослідників із посиланням на супутникові знімки, із серпня порт Расона відвідували російські кораблі, пов’язані з військовою логістичною системою.
Ці кораблі підозрюють у військових постачаннях із Північної Кореї в Росію. З порту Расон Північна Корея відправила в Росію близько 2000 контейнерів, які, імовірно, перевозять артилерійські снаряди та, можливо, ракети малої дальності.
З кінця 2022 року активність була помічена навколо станції Туманган у Расоні, яка має залізничне сполучення з Росією. Ще більше вагонів помітили після того, як міністр оборони Росії Сергій Шойгу відвідав Пхеньян у липні.
Що відомо про співпрацю РФ та КНДР
30 серпня стало відомо, що Росія та Північна Корея ведуть активні переговори щодо купівлі зброї. Кремль хоче використовувати її для ведення війни проти України.
14 вересня очільник ГУР Кирило Буданов заявив, що Росія уже півтора місяця отримує снаряди від Північної Кореї. За його словами, КНДР постачає до РФ 122-мм і 152-мм боєприпаси до радянських гармат, ракети до РСЗВ «Град» і певну кількість танкових снарядів.
Наприкінці вересня стало відомо, що Північна Корея більшу частину року поставляє в Росію 152-мм снаряди та ракети типу «Катюша». Зазначається, що Північна Корея могла б надати РФ широкий спектр товарів. Крім безпілотників і ракет, таких як KN-23, яка є майже точною копією російської балістичної ракети «Іскандер», вона може запропонувати самохідні гаубиці та реактивні системи залпового вогню.
Північна Корея відправила Росії уже понад 10 партій боєприпасів, зокрема більш ніж мільйон артилерійських снарядів, про що стало відомо 1 листопада. Про це заявила Національна служба розвідки Південної Кореї.
Пізніше КНДР отримала допомогу від Росії для успішного запуску супутника-шпигуна, про що свідчать дані розвідувальної агенції.