Про це розповів в ефірі КИЇВ24 директор програми Школи Міністрів Київської школи Держуправління Пьотр Кульпа.
Польські протестувальники ударили в той момент, коли йде одна влада. Вони не зацікавлені в тому, щоб прощатися з владою. Право на страйк, це одна справа, але блокування доріг, це анархія. Інформація про цю блокаду в польському суспільстві повільно просувається. Середньостатистичний поляк не має уявлення, наскільки великий удар по стосунках Польщі та України ця акція несе.
Страйк перевізників на українському кордоні: що відомо
6 листопада польські перевізники влаштували страйк на кордоні з Україною поблизу пунктів пропуску «Ягодин-Дорогуськ», «Краківець-Корчова», «Рава-Руська-Гребенне». Через це ускладнився рух для вантажівок.
Польські підприємці скаржаться, зокрема, на недоброчесну конкуренцію з українського боку та тривале очікування вантажівок на в’їзд до Польщі. Мітингувальники вимагають заборонити реєстрацію в Польщі транспортних компаній з іноземним капіталом, через що польських підприємців витісняють із ринку.
Також вони вимагають відновлення дозволів на в’їзд до Євросоюзу для українських перевізників та поліпшення обслуговування на кордоні. Організатори заявили, що будуть протестувати до 3 січня.
Крім цього, 15 листопада, словацькі перевізники також почали погрожувати заблокувати перетин кордону українцям. Відтак, Союз автомобільних перевізників Словаччини (UNAS) погрожує заблокувати українським перевізникам перетин кордону зі свого боку, якщо Європейська комісія не поверне видачу комерційних дозволів на перевезення в межах Євросоюзу.
На тлі страйку, 16 листопада Європейська комісія заявила, що може розпочати карну процедуру проти Польщі, якщо влада не втрутиться у питання блокування перевізниками пунктів пропуску на кордоні з Україною.
Пізніше з’явилась інформація, що мітингувальники на польському кордоні не пропускають гумдопомогу. Польські перевізники, які протестують на кордоні, попри обіцянки блокують проходження гуманітарної допомоги та цистерн з паливом.
21 листопада, словацькі перевізники заблокували рух вантажівок на пункті пропуску «Вишнє Нємецьке» на в’їзді до України. Державна прикордонна служба України повідомила, що блокування руху ініціювала та проводить Спілка перевізників Словаччини. Та вони не повідомили про те, наскільки вони планують блокувати пропускний пункт.
Втім, Словаччина пообіцяла Україні не допустити блокування кордону. Відтак, держсекретарка Міністерства транспорту Словаччини Деніса Жилакова в розмові з заступником міністра інфраструктури Сергієм Деркачем підтвердила, що словацька сторона вживатиме заходів для недопущення блокування кордону перевізниками.
Станом на ранок 24 листопада речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко повідомив про розблокування українсько-словацького кордону. Опівночі словацька поліція забрала особу, що здійснювала блокування кордону, та евакуювала транспортний засіб, що блокував проїзд.
Пізніше стало відомо польські перевізники цілодобово блокуватимуть пункт пропуску «Шегині» на кордоні з Україною.