Відомо, що вибори триватимуть у два етапи: 30 червня та 7 липня дільниці у Франції відчиняються о 09:00 за київським часом. Вони працюватимуть до 19:00 (у малих містах) та до 21:00 (у великих містах). Після закриття останньої дільниці очікуються перші екзитполи.
Право голосу мають близько 49 мільйонів французів. Вони обиратимуть 577 депутатів Національної асамблеї – нижньої палати парламенту. У країні діє мажоритарна виборча система. Тож кандидат перемагає лише в разі отримання абсолютної більшості голосів.
Більшість депутатів можуть не визначити у першому турі, тож тоді призначать другий на 7 липня.
Опитування показують, що ультраправа партія «Національне об’єднання» може отримати найбільшу кількість місць у нижній палаті парламенту.
Партії Марін Ле Пен прогнозують від 35% до 37% голосів, коаліції лівих партій «Новий народний фронт» — від 27,5% до 29%, а президентська центристська коаліція «Обʼєднання за республіку», на думку виборців, зможе набрати 20—21%.
У результаті, якщо більшість набере саме «Національне об’єднання», то вперше з 1990-х років у Франції президент і уряд будуть належать до різних політичних таборів.
Ультраправе «Національне обʼєднання» пообіцяло підвищити купівельну спроможність, стримати імміграцію, а також скоротити підтримку України у її війні з Росією. Якщо ця партія переможе, то премʼєром зможе стати 28-річний Джордан Барделла. Однак він, можливо, матиме не найкращі стосунки з президентом Макроном.
Нагадаємо, 10 червня після провалу на виборах до Європарламенту президент Франції Еммануель Макрон оголосив, що розпускає Національні збори.
У чому причина
Макрон виступив зі зверненням до громадян Франції після того, як французькі ЗМІ оголосили результати екзитполів на виборах до Європарламенту.
Екзитполи передбачають перемогу партії “Національне об’єднання”, лідеркою якої є проросійська Марін Ле Пен з показником в 31,5%.
Це більш ніж удвічі перевищує показники списку центристських та ліберальних політиків з партій, що підтримують Макрона. Пропрезидентський список зберіг друге місце, але отримав лише 15,2% (на минулих євровиборах було 22,4%).
Макрон наголосив, що це “не є хорошим для партій, які захищають Європу”.
Нагадаємо, що з 6 по 9 червня по всьому Євросоюзу проходили вибори до Європарламенту. Громадяни ЄС вирішували, хто отримає 720 крісел в новому скликанні Європарламенту.
Відразу після оголошення попередніх результатів лідер ультраправих Жордан Барделла закликав Макрона до розпуску парламенту з урахуванням “нового політичного контексту”. У партії Макрона результати виборів до Європарламенту вже назвали “національною трагедією”.