Про це йдеться у звіті міжнародної робочої групи з питань санкцій проти РФ (група Єрмака-Макфола) від 3 липня.
За оцінками Королівського інституту США, російський ВПК використовує понад 450 різних типів закордонних компонентів у 27 різних системах обладнання. Багато з них вироблені американськими компаніями, які виготовляють мікроелектроніку.
“Фактично лише десять компаній відповідають за понад 200 компонентів (близько половини від загальної кількості). І, що найголовніше, понад 80 із цих компонентів підпадають під експортний контроль США, але російським військовим все-таки вдалося отримати їх, можливо, через посередників із третіх країн”, – йдеться у звіті.
У групі зазначають, що через критичну роль імпортних компонентів у російському військовому виробництві міжнародні санкції впливають на здатність Росії виробляти ключові системи озброєння, включаючи бронетехніку, артилерію та ракети.
Водночас Росія ще здатна виробляти ключові системи озброєння. Це пов’язано з поєднанням таких факторів як:
- великі запаси ключових компонентів;
- ухилення від обмежень через неузгодженість режимів експортного контролю;
- порушення санкцій та недостатнє їхнє виконання.
“Попри те, що Росія, схоже, знайшла способи отримати багато важливих ресурсів, вони не обов’язково мають таку саму якість і можуть також коштувати дорожче. Таким чином, основним обмеженням стала відсутність конкретних високотехнологічних компонентів”, — йдеться у звіті.
Група проаналізувала дані про російське озброєння, виявлене в Україні від початку повномасштабного вторгнення.
Зазначається, що у 58 одиницях російської зброї знайшли загалом 1 057 окремих закордонних компонентів, половину з них складають мікрочипи та мікропроцесори.
Також група визначила, що:
- 155 компаній ідентифікували як виробників цих компонентів, їхні штаб-квартири розташовані в 19 країнах;
- 18 компаній у США відповідальні за приблизно дві третини знайдених складових;
- з 1 185 кодів за Гармонізованою системою опису та кодування товарів (HS) виявили 385 таких, що можуть вказувати на потенційні порушення експортного контролю. З них лише 170, тобто менше половини входять до списку товарів подвійного призначення Євросоюзу, експорт яких вимагає ліцензії.
Крім того, у звіті зазначається, що Росія отримує західні продукти для виробництва зброї через Китай, Гонконг та Туреччину.
Фото: Відкриті джерела