Так американська газета The Washington Post отримала внутрішні документи від одного з працівників заводу, які охоплюють період від зими 2022 до весни 2023 року й свідчать про тісну співпрацю Москви й Тегерана, яку останній категорично заперечує.
Відповідальним за безпеку програми був призначений колишній співробітник ФСБ Росії. Паспорти висококваліфікованих співробітників були вилучені, щоб вони не змогли покинути територію РФ.
«У переписці та інших документах інженери використовували кодовану мову: дрони – «човни», їх вибухівка – «бампери», а Іран – країна, яка таємно надавала технічну допомогу – «Ірландія» або «Білорусь», – йдеться у матеріалі.
Не дивлячись на затримки й процес виробництва, який значною мірою залежить від електронних компонентів іноземного виробництва, Москва продовжує рухатися до своєї цілі із виготовлення іранського БпЛА Shahed-136, йдеться у матеріалі.
План виробництва заводу в «Алабузі», згідно з документами, має реалізовуватись у три етапи:
- на першому Іран постачає росії дрони в розібраному вигляді, де їх збирають.
- на другому в росії налагодять власне виробництво корпусу “Шахедів”, тоді як електроніку й двигуни продовжать ввозити.
- на третьому етапі – мінімальна допомога Ірану й вихід на цільовий показник у понад 4000 дронів, які передадуть російським військовим до вересня 2025 року.
Нещодавно у ГУР розповіли, що Росія почала виробництво іранських дронів-камікадзе «Шахед» на своїй території. Втім, деталі для БПЛА все ще завозять з Ірану.
Фото: відкриті джерела