Про це повідомляє Радіо Свобода з посиланням заяву, яка є у розпорядженні редакції.
У документі зазначено, що захист національних меншин є одним із пріоритетів, зазначених у переговорній рамці щодо вступ України до Європейського Союзу, а тому Угорщина вимагає відновлення прав національних меншин угорської громади в Україні на той самий рівень, який був до 2015 року, — відзначили у редакції.
Зокрема, Угорщина вимагає вільного використання угорської мови в Україні та відновлення права на політичне представництво на регіональному та національному рівнях.
У документі зазначається, що наразі в українських школах навчається 20 000 учнів з угорською мовою навчання.
Угорщина також критикує 10%-й бар’єр для мовних прав, який вважає невиправданим, та відсутність представника угорської громади у Верховній Раді.
Угорщина просить, щоб угорській громаді надали право на політичне представництво та дозволили використовувати національну мову під час виборчих кампаній, референдумів та загалом у суспільному житті.
Очільник МЗС поінформував, що «угорська сторона сформулювала прохання в 11 пунктах: зокрема, відновлення статусу національної школи, можливості складати атестат зрілості угорською мовою та користуватися угорською у сфері суспільного життя».3
Питання прав угорської національної меншини в Україні є складним та чутливим.
Раніше, 29 січня, Дмитро Кулеба та Петер Сіярто домовилися створити спеціальну комісію, яка протягом десяти днів представить на розгляд урядів обох країн конкретне розуміння остаточного рішення спільних питань щодо прав угорської нацменшини.
Очікується, що Україна відреагує на претензії Угорщини.
Як відомо, більшість угорців сучасної України проживають компактно в Закарпатській області на території, що межує з Угорщиною.