Про це йдеться в повідомленні «Укренерго».

Зазначається, що у четвер, 22 лютого, компанія провела перші спільні аукціони з розподілу доступу до міждержавних інтерконекторів між Україною та Угорщиною на європейській універсальній платформі розподілу JAO (Joint Allocation Office).

Тож вже зранку 23 лютого Україна експортує електрику в Словаччину, Угорщину, Польщу, Румунію та Молдову. Загальний обсяг  складає 2 793 МВт·год, з максимальною потужністю в окремі години до 295 МВт.

Імпорт електроенергії здійснюється в ранкові та вечірні години зі Словаччини, Угорщини, Польщі, Румунії, а також в нічні години з Молдови. Загальний обсяг — 1018 МВт·год, з максимальною потужністю в окремі години до 194 МВт.

З 1 грудня технічна можливість імпорту електроенергії з Європи до України та Молдови складає 1700 МВт.

Відомо, що у листопаді 2023 року українську енергосистему повністю синхронізували з європейською.  У березні 2022 року Україна екстрено приєдналася до європейської енергосистеми. У такий спосіб країна проявила стійкість енергосистеми в ізольованому режимі під час повномасштабної російської агресії.

Однак для того, щоб перейти з екстреної на постійну синхронну роботу з ENTSO-E, «Укренерго» мало завершити виконання всіх технічних умов, про які оператор домовлявся з європейськими партнерами ще у 2017 році.

До синхронізації енергосистема України була інтегрована до спільної енергосистеми країн колишнього СРСР — Росії та Білорусі. Це дозволяло Україні здійснювати торгівлю електроенергією з цими країнами. Натомість продавати електроенергію країнам ЄС Україна майже не могла.

Нагадаємо, 6 лютого Генеральний директор Міжнародного агентства з ядерної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі прибув з візитом до Києва та вже провів зустріч з очільниками Міністерства енергетики, Держатомрегулювання та Енергоатому. МАГАТЕ вже протягом кількох місяців намагається налагодити постійну присутність своїх експертів на ЗАЕС, яка з початку березня 2022 року перебуває під контролем російських окупантів.