Першими про падіння російського військово-транспортного літака Іл-76 у Бєлгородській області повідомили російські Telegram-канали. Відомо, що інцидент стався близько 11:00 за місцевим часом. В опублікованих відео чути, як після падіння пролунав вибух, а згодом спалахнуло велике полум’я.
Обидва чорних ящики збитого Іл-76 – знайшли. Міноборони РФ стверджує, що на борту буцімто перебували 65 полонених військовослужбовців ЗСУ, яких, нібито, мали обміняти. Крім того, там було 6 членів екіпажу і 3 супроводжуючі. Як повідомляє видання NV, у Збройних силах впевнені, що українських військовополонених в літаку не було. Натомість ним росіяни перевозили боєприпаси на фронт.
Що транспортував літак Іл-76
Але у Збройних силах впевнені, що українських військовополонених не було на борту збитого літака ІЛ-76. Як написало видання НВ з посиланням на джерела у повітряних силах, кілька разів на день цим літаком окупанти доставляють боєприпаси на фронт. Це був їхній перевірений маршрут, яким вони щонайменше тричі на день підвозили не тільки снаряди, а й ракети до С-300.
Так само і уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець каже, що Україна наразі не побачила жодних ознак того, що на російському літаку Іл-76, який розбився в бєлгородській області рф, перебувала велика кількість людей. І якщо б у росіян були якісь фото чи відео докази того, що там були наші військовополонені, вони б їх вже використали.
Україна наразі не побачила жодних ознак того, що на російському літаку Іл-76, що розбився в бєлгородській області рф, перебувала велика кількість людей, – заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в ефірі телемарафону.
Чи могли збити літак у день можливого обміну полоненими
Літак ІЛ-76 детонував у повітрі. Про це свідчать відео літака, що опубліковані в мережі, сказав у нашому ефірі генерал-майор запасу Служби безпеки СБУ Віктор Ягун. Також, за його словами, малоймовірно, що у ньому могли бути українські військовополонені
Він почав вибухати, горіти ще в повітрі. І з нього щось почало випадати. Якщо ви бачили відео, то було видно, що з нього почали випадати декілька об’ємних предметів. Що це було незрозуміло. На даний час усі цивільні – МЧС, швидка, якась поліція вилучені. Місце повністю знаходиться під охороною військових, працюють тільки спецслужби, — розповів Ягун.
За його словами, коли здійснюється обмін полонених, то в цей час ніяких різких рухів не здіснюється для того, щоб не зірвати сам обмін.
“І, якщо хтось буде розповідати, що ми чекали цей літак, щоб збити, то я б подивився на цього командувача, який взяв би на себе відповідальність за такі речі”, – сказав він
Хто нібито був на борту серед “полонених”
Одразу стає цікаво, хто ж є членами екіпажу, які загинули на борту ІЛ. Так от, журналісти-розслідувачі програми Схем встановили їхні прізвища. А родичі цих людей підтвердили загибель трьох із шести осіб які були на борту — це 36-річний командир корабля Станіслав Беззубкін, штурман корабля Олексій Високін та 38-річний бортінженер Андрій Пілуєв.
Загибель командира корабля підтвердила його дружина, яка сказала, що про це їй повідомили у російському Міністерстві оборони. І востаннє спілкувалася з чоловіком близько 7.30 ранку, коли він мав вилітати з Москви. Дружина бортового інженера розповіла, що знає про його про загибель, але офіційно детальної інформації їй ще не надали. Смерть штурмана підтвердила його двоюрідна сестра, сказавши, що їй про це стало відомо від батьків коханого.
Військовий експерт Роман Світан каже, що російська ІПСО щодо падіння літака Іл-76 доволі погано опрацьована і озвучена, адже лунає багато суперечливих заяв. А інформація про полонених на борту не звучить достовірно
Іл-76 вилітав із бєлгородського аеропорту, максимум, куди він міг летіти, – поруч, десь до 100 км, перехід, де обмін полоненими і відбувається. Але ж там літаку сісти ніде, а полонених би не скидали з борту на парашутах»,І світова спільнота зараз спостерігатиме, як «росіяни як вужі на пательні будуть викручуватися зі своїх же заяв , – сказав він
На борту літака Іл-76, який впав в Бєлгородській області, мали бути військово-політичні VIP-персони росії
Але в останній момент ФСБ заборонила їм сідати. Про це заявив представник Головного управління розвідки Андрій Юсов. Каже, все це українська розвідка з’ясувала вже після аварії літака. Також він додав, що на відео з місця падіння літака не видно решток людських тіл, а до місцевого моргу у Бєлгороді вчора доставили лише п’ять тіл. А російським рятувальникам не дозволили зробити огляд місця падіння літака. Але, підкреслив, перевірити ці дані з інших джерел поки неможливо. Розвідка каже, що передасть ці матеріали для міжнародного розслідування.
Також Росія використовувала літаки під час низки попередніх обмінів військовополоненими, але попереджала про це завчасно, — заявив представник ГУР МО України Андрій Юсов у коментарі “Радіо Свобода”. Проте, якщо говорити про обмін, який планувався на 24 січня, то таких попереджень не було, – наголосив Юсов, — тому Україна припускає, що українських полонених могли використовувати як живий щит для транспортування зброї.
Реакції на падіння літака Іл-76
Радбез ООН проведе екстрене засідання щодо падіння російського літака Іл-76. Про це пише видання Telegraph. Повідомляється, що засідання відбудеться сьогодні опівночі. Видання припускає, що Лавров сам планує взяти у ньому участь так, як перебуває у Нью-Йорку. Вчора рф виступила з вимогою терміново скликати засідання Ради безпеки через падіння російського літака. Проте Франція, яка нині головує у Радбезі, відхилила запит Росії і перенесла час засідання.
Україна наполягатиме на міжнародному розслідуванні падіння літака Іл-76 в Бєлгородській області. Про це заявив Президент Володимир Зеленський.
Потрібно встановити всі чіткі факти. Настільки, наскільки це можливо, враховуючи, що падіння літака сталося на російській території – поза нашим контролем. “Факти” – це головне слово зараз. Заслухав Головкома та Генштаб щодо застосування Повітряних сил. ГУР займається зʼясуванням долі всіх полонених. Служба безпеки України розслідує всі обставини. І я дав доручення міністру закордонних справ України поінформувати партнерів щодо наявних даних в України. Наша держава буде наполягати на міжнародному розслідуванні, – сказав він
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернеться до ООН та Міжнародного комітету Червоного хреста з приводу падіння російського Іл-76 та заяв рф, що у літаку були українські військовополонені.
За словами омбудсмена, нинішня ситуація нагадує йому обстріл колонії з полоненими українцями в Оленівці, коли рф так само звинувачувала Україну. Про це Лубінець сказав в ефірі телемарафону.
За його словами, Україна вимагатиме прозорого міжнародного розслідування. Також омбудсмен попросив усіх заспокоїтися і очікувати на офіційну позицію української влади.
Росія використовує катастрофу Іл-76, аби посіяти в Україні невдоволення, — пише Інститут вивчення війни. В такий спосіб керівництво рф намагається підірвати бажання Заходу допомагати нам. Одразу після авіакатастрофи, країна-агерсорка почала звинувачувати Україну в тероризмі та писати про те, що на борту нібито були військовополонені.
Військові аналітики зазначають, що обмін є чутливим питанням як для Росії, так і для України, і згадки про полонених передбачувано викликають емоційну реакцію. Також російські офіційні особи заявили про збиття ІЛ американськими або німецькими ракетними системами, намагаючись таким чином маніпулювати питанням підтримки Заходу.