Університет Григорія Сковороди в Переяславі отримав факсимільне видання Пересопницького Євангелія. Це відбулося під час заходу, присвячена 460-річчю створення Євангелія, повідомляє Київська облрада.

На церемонії передачі факсимільного видання, виготовленого видавництвом «АДЕФ-Україна» були присутні й самі видавці, а також керівники  Національної спілки краєзнавців, Міжнародного інституту афонської спадщини та міський голова Переяслава, який став одним із співмеценатів.

Відомо, що у 2008-му році Київська митрополія Української Православної Церкви спільно з Національною академією наук України та видавництвом «АДЕФ-Україна» вже випускали факсимільний варіант Пересопницького Євангелія. У 2011 був другий передрук.

«Задля відтворення повнокольорових пергаментних сторінок Євангелія було знайдено папір, який цілком відповідає пергаменту за тактильними властивостями та фактурою. Оригінал Пересопницького Євангелія, створеного в 1556-1561 роках, у 1701 р. гетьман Іван Мазепа подарував Переяславу. Тут в архіві Переяславської семінарії воно зберігалося до 1862 р. Нині – в Національній бібліотеці України ім. Вернадського», – зазначили в облраді.

Тож у Переяславі це вже буде третє факсимільне видання цієї книги. Два попередні екземпляри експонуються у музеях Сковороди та Заповіту Т. Шевченка.

Зазначимо, що Пересопницьке Євангеліє — визначна рукописна пам’ятка староукраїнської мови та мистецтва XVI століття. Один з перших українських перекладів канонічного тексту (четвероєвангелія) на староукраїнську літературну мову, здійснений 1556 — 1561 роках Михайлом Василевичем із Сянока та архімандритом Пересопницького монастиря Григорієм. На сьогодні це національна святиня – президенти України під час інавгурації присягають народові не лише на Конституції, а й на Пересопницькому Євангелії.

Нагадаємо, Києво-Печерська Лавра може втратити охоронний статус ЮНЕСКО.

Фото: Київська облрада