Про ухвалення нового законопроєкту № 12039 щодо угоди зі слідством повідомив народний депутат від фракції “Голос” Ярослав Железняк.

За його словами, текст нового законопроєкту підтримали як САП, так і НАБУ, також він відповідає нашим міжнародним зобовʼязанням.

Железняк додав, що за законопроєкт не голосували одразу в цілому, оскільки в залі були застереження щодо цього від двох фракцій.

У чому суть проєкту закону

  • законопроєкт вводить нову статтю, яка дозволяє у випадку співпраці зі слідством через викриття співучасників та відшкодування шкоди призначати менший строк ув’язнення, ніж вимагає кодекс. (Наприклад, 5 замість 8 років);
  • суд зможе визначити як додаткове покарання досить великий штраф — це 102 мільйони гривень максимум (за особливо тяжкий злочин) та понад 4 мільйони гривень (за тяжкий злочин);
  • суд зможе в таких випадках конфіскувати майно фігуранта, якщо цей вид покарання буде узгоджено;

При цьому цей інструмент не можна буде застосовувати за загальним правилом до організаторів схем, окрім як у випадку, коли такий організатор викриє іншого організатора.

  • Якщо мова йде про злочини меншої тяжкості і якщо це невеликі схеми без співучасників, то зменшене ув’язнення зможе отримати фігурант, який повністю відшкодовує збитки, сплачує штраф та може отримати додатково конфіскацію.

Заплатити за корупцію штраф: що відомо про резонансний закон

18 липня Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт № 11340, який може дозволити підозрюваним у корупційних злочинах посадовцям іти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.

Активісти та громадські діячі вказували, що цей законопроєкт дозволить підозрюваним у корупції просто відкупитися від скоєного злочину.

Голова парламентської фракції “Слуга народу” Давид Арахамія казав, що ухвалення цього закону є одним із зобов’язань України перед партнерами в ЄС. Він також розповідав, що стосовно проєкту закону надходили зауваження від Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Вищого антикорупційного суду.

Водночас комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики виявив у положенні законопроєкту “корупціогенний фактор”. Зокрема, він начебто створює умови, відповідно до яких підозрювані чи обвинувачені у корупційних правопорушеннях “можуть відкупитися від суворого покарання, не викриваючи жодних співучасників та не надаючи інформацію про інші відомі їм злочини”.

На тлі цього 7 жовтня антикорупційні органи підтримали законопроєкт № 12039, який удосконалює угоду зі слідством у справах про корупцію.