Початок протистояння: часи АТО/ООС

Але спочатку згадаємо 2014-й рік, коли росіяни вперше напали на незалежну Україну. Тоді наша армія могла використовувати лише цивільні безпілотники.

З 2015-го це здебільшого були «Фантоми», дрони із невеликою дальністю. Але вони все ж допомагали проводити розвідку з неба. Це часи АТО/ООС.

Лелека-100. Фото: Вікіпедія

Якщо говорити про більш дальню розвідку, то працювали у невеликій кількості вітчизняні «Лелеки». Вже тоді почала зароджуватися практика скидів, але вона була не до кінця відпрацьована.

Повномасштабне вторгнення. Поява Mavic

Так тривало до 2022 року, початку повномасштабного вторгнення.

Тоді скиди з дронів Mavic стали більш влучними, прямо в люк танка. Mavic — це серія компактних квадрокоптерів з дистанційним керуванням для особистої та комерційної аерофотозйомки та відеозйомки, які випускає китайська компанія DJI.

DJI Mavic Pro. Фото: Вікіпедія

Надзвичайну ефективність показали й оператори FPV-дронів. В окулярах віртуальної реальності, вони знищують ворожі гаубиці на ходу та кращі російські танки т-90М прорив, яким буквально «зносить башту».

Тепер Україна отримує безпілотники дальньої розвідки від західних партнерів. А окрім вітчизняної «Лелеки», глибинну розвідку також проводять наші SHARK, які оснащені потужним зумом й з легкістю знаходять техніку ворога в глибокому тилу.

SHARK. Фото: ukrspecsystems.com

Технології вдосконалюються

Жовтень 2022 року. Вперше український безекіпажний катер вражає великий фрегат Адмірал Макаров. Головне управління розвідки та СБУ невеликими катерами Sea Baby та MAGURA V5 один за одним кошмарять та топлять російські військові кораблі.

MAGURA V5. Фото: скриншот відео CNN

Березень 2023 року. Вперше українці дізнаються про UJ-26 «Бобер». Далекобійний дрон-камікадзе «гуляє» по російських областях, нищить заводи та аеродроми ворога. У той момент почалось їхнє серійне виробництво.

UJ-26 «Бобер». Фото: Урядовий портал

У 2023 році на арену виходять наземні дрони. Вони дистанційно скидають протитанкові міни. А у 2024-му вперше важкий колісний безпілотник привіз вибухівку під міст до окупантів в тилу та підірвав його.

Ще декілька років тому, ніхто з нас не міг уявити, що війна роботів — це не якесь далеке майбутнє, а вона вже тут. І швидше за все, зовсім скоро на українському фронті воюватимуть безпілотники зі штучним інтелектом.