Про це в ефірі КИЇВ24 сказав дослідник цифрових ринків Роман Хіміч.

Специфіка “Дії”, що вона, як швейцарський ніж, тобто у неї “запхнули” і продовжують “запихувати” різноманітних функцій. Починалося все з електронного аналогу документів, що засвідчують особу. Сьогодні заявлено, що протягом року-двох там буде майже все, тільки без можливості попрати.

Він додав, що одна з проблем “Дії”  – це спроба надто розширити її функціональні можливості. Однак чим універсальніший інструмент, тим він вразливіший. Чим більше функцій треба підтримувати, тим більша ймовірність проблем.

Що таке “Дія” та які функції вона має

Дія — мобільний застосунок, вебпортал і бренд цифрової держави в Україні, розроблений Міністерством цифрової трансформації України. Дію презентували у 2019 році й офіційно запустили у 2020 році.

Основна функція Дії – можливість завантажити паспорт, закордонний паспорт, посвідчення водія, пенсійне посвідчення, студентський квиток та інші документи. Однак вона має багато й інших нетипових функцій.

Серед них: 

Створення електронного підпису. Ця функція дозволяє ідентифікувати особу на порталах державних послуг та підписувати електронні документи за допомогою спеціального коду.

Електронні документи. Електронні документи мають таку ж юридичну силу як і паперові. Більшість документів, після їхнього оформлення, підтягуються в застосунок автоматично. Якщо з якоїсь причини потрібний документ не підтягнувся в застосунок – його можна додати самостійно, для цього натисніть іконку “+” в кінці теки електронних документів, виберіть з доступного переліку потрібний документ та зачекайте доки обробиться запит (зазвичай термін до 1 дня). Після, документ автоматично з’явиться в теці. Для зміни порядку документів натисніть на кнопку “змінити порядок документів” та перетягніть їх в потрібну послідовність.

Допомога для ВПО. Внутрішньо переміщені особи можуть зареєструватись на отримання довідки переселенця, а також скасувати її чи змінити адресу проживання через Дію.

Перегляд відкритих та закритих судових справ. У Дії можна відстежувати статус судових справ, а також отримати судове рішення з кваліфікованим електронним підписом суддів.

Купівля військових облігацій. Через застосунок можна обрати тип облігації, продавця та підписати всі необхідні документи для відкриття інвестиційного рахунку.

Сплата штрафів. Користувачі можуть відстежувати та відразу сплачувати штрафи за порушення ПДР. Однак ця функція працює лише за наявності завантаженого водійського посвідчення або техпаспорту авто.

Шеринг авто. Така функція дозволяє поділитись техпаспортом свого авто з іншою людиною без відвідування головного сервісного центру МВС України.

Заміна водійського посвідчення. Через застосунок “Дія” можна подати заяву на заміну водійського посвідчення та забрати вже готовий документ в сервісному центрі МВС. Або ж взагалі відмовитись від фізичних водійських прав та оформити електронні.

Ігри. У застосунку “Дія” користувачі можуть відчути себе керувальником дрону та знищувати ворожу техніку у своєму смартфоні. Після завершення гри, можна задонатити на українську армію відразу через застосунку. Для початку гри необхідно відкрити розділ “Послуги” та обрати “Армія дронів”.

Опитування. У “Дії”  проходять опитування, в яких кожен може взяти участь. Наприклад опитування про вибір марки, затвердження офіційних вихідних, обрання представників на Євробаченні тощо. Для участі потрібно відкрити вкладку “Послуги” та обрати розділ “Опитування”.

Телебачення та радіо. Оскільки Дія не тарифікується мобільними операторами, слухати чи дивитись новини можна безкоштовно. Також тут доступні дитячі та спортивні канали

Нагадаємо, Національний відбір на Євробачення-2024 відбувся у суботу, 3 лютого. 11 конкурсантів змагалися за право представити Україну на пісенному конкурсі, який пройде у травні 2024 року у шведському місті Мальме.

Через технічний збій у застосунку «Дія» глядачі не мали можливості віддати свої голоси за фіналістів відбору. Упродовж кількох годин команда Мінцифри намагалася збільшити потужність та відновити голосування, однак цього так і не вдалося зробити.

Згодом у Міністерстві цифрової трансформації заявили, що до збою у «Дії» під час голосування за переможця нацвідбору на «Євробачення-2024» не причетні кіберзлочинці. За словами комунікаційниці Мінцифри Олесі Лісовської, причина збою — лише в надмірній кількості запитів від охочих проголосувати, з чим система не впоралася.