Про це повідомляє The Guardian.
Згідно з даними видання, під час, коли тисячі малих фермерських господарств закривалися, мільярдери стали кінцевими бенефіціарами €3,3 мільярда субсидій. Серед отримувачів:
- Андрей Бабіш, прем’єр-міністр Чехії, якого у січні 2023 року виправдали у справі про аферу з сільськогосподарськими субсидіями.
- Джеймс Дайсон, британський винахідник і засновник компанії Dyson, що підтримував вихід Великої Британії з ЄС, отримав виплати перед Brexit.
- Го Гуанчан, китайський інвестор і власник футбольного клубу Wolverhampton Wanderers.
Серед інших бенефіціарів — німецький бізнесмен Клеменс Теніс, приватний землевласник з Великої Британії Андерс Хольк Поулсен і колишній генеральний директор Lego К’єльд Кірк Крістіансен.
Європейський Союз виділяє третину свого бюджету фермерам у рамках спільної сільськогосподарської політики (CAP), яка є однією з найважливіших і найвитратніших сфер діяльності блоку. CAP становить понад 40% бюджету ЄС, її мета — підвищити рівень життя фермерів і забезпечити якість продуктів харчування за справедливими цінами.
Варто зазначити, що сума, яку отримують фермери, визначається площею їхніх земель, а не їхніми потребами. Проте, через правила конфіденційності, недостатню прозорість процесів і складні зв’язки між власниками компаній, майже неможливо перевірити, хто насправді отримує ці гроші. Дослідження Центру європейських політичних досліджень (CEPS) показало, що точно визначити найбільших бенефіціарів фінансування ЄС є наразі неможливим.
Аналітики спробували зв’язати дані про одержувачів субсидій з комерційними базами даних, що дозволило ідентифікувати власників часток компаній від 25% і більше. Однак в деяких випадках дослідникам не вдалося прослідкувати, куди саме пішли гроші, оскільки вони надходили до регіональних органів, які здійснювали перерозподіл.