Про це повідомляє Bloomberg.

Зазначається, що 15 жовтня міністри з 27 країн обговорять, наскільки регіон готовий до зими, оскільки ключова угода про транзит газу між Москвою та Києвом закінчується 31 грудня.

Видання наголошує, що необхідність підтримки енергетичної безпеки вже змусила шукати нові постачання газу, призвела до зростання цін на енергоносії та чинила тиск на регіональну мережу.

Аналітики Bloomberg наголошують, що український трубопровід є одним із двох маршрутів, що залишилися до Європи для російських потоків, але експорт скрапленого природного газу продовжує надходити до ЄС у великих обсягах.

Два варіанти збереження транзиту

Зазначимо, що наразі продовжуються переговори щодо спроби замінити транзитні потоки. Однак часу обмаль, оскільки до завершення угоди залишилося менш як три місяці.

За словами обізнаних анонімних джерел, остаточне рішення, найімовірніше, буде ухвалено в останню хвилину або навіть на початку наступного року.

Один з обговорюваних варіантів — замінити Росію Азербайджаном як постачальником, але деталі того, як це працюватиме, залишаються незрозумілими. При обмеженому запасі газу експорт з Азербайджану до Європи вимагатиме обміну з Росією, що робить таку угоду політично спірною.

Інший варіант передбачає, що азербайджанська SOCAR може взяти на себе роль ПАТ “Газпром” та продавати газ до Європи або компанія може організувати транзит через Україну.

У вересні голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн заявила, що “Україна має сама вирішувати, як вчинити з трубопроводом”.

Чи продовжить Україна угоду

Нагадаємо, 10 вересня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна не буде вести жодних перемовин про продовження транзиту російського газу. Він також наголосив, що в угоді про асоціацію є обов’язок України забезпечувати європейські країни надійно газом і нафтою відповідно.

Зазначимо, 19 вересня видання Reuters писало про те, що Угорщина закликала Євросоюз збільшити фінансування для неї, щоб зменшити залежність від російського газу. У матеріалі йшлося про те, що близько двох третин імпорту газу до Угорщини надходить із Росії, проте на країну та деяких її сусідів наростає тиск, який змушує її швидше диверсифікувати постачання та відмовитися від російських енергоносіїв після вторгнення РФ до України у 2022 році.