Про це свідчить динаміка цін на українські єврооблігації у терміналі Bloomberg, повідомив фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків.

Більшість суверенних єврооблігацій України незначно впали в ціні – на 0,13-1,27%. Зокрема, ціна євробондів з погашенням у 2024 році наразі становить 31,32 цента за долар, а з погашенням у наступному році – 31,36 центра. Наразі ВВП-варіанти наразі торгуються за 52,88% від номіналу: за останню добу їхня вартість знизилася на 0,13%. Натомість єврооблігації українських компаній відреагували зростанням на новини про рішення надати Україні 50 млрд доларів від заморожених російських активів. Так, єврооблігації Укрзалізниці з погашенням у 2026 році виросли на 0,43% (до 74,1% від номіналу), а з погашенням у 2028 році — на 1,1% (до 71,1%).

Така різнопланова динаміка курсів євробондів, ймовірно, пов’язана з очікуваннями інвесторів щодо умов, на яких Україна отримає кошти від заморожених російських активів. Михайло Демків вважає, що ринки не вірять в кращі умови реструктуризації завдяки новим грошам. Захід не дозволить витрачати їх на бондхолдерів.

Чому це так важливо для України

Питання у зовнішньому комерційному боргу держави. Сукупній зовнішній держборг в січні-березні 2024 року збільшився на 6,3% – до 108,09 млрд доларів. А от сукупній внутрішній – на 1,7 %, або на 28,2 млрд грн, до 1 трлн 684,7 млрд грн. У результаті частка сукупного зовнішнього держборгу зросла до 71,6 %. Цей показник показує заборгованість держави іншим країнам, міжнародним економічним організаціям та іншим особам.

Наразі Україна перебуває у процесі переговорів із власниками зовнішнього комерційного боргу, адже після початку повномасштабного вторгнення власники українських євробондів погодилися заморозити виплати за цим боргом на 2 роки. Цей термін має спливти у серпні 2024 року. Невідомо, чи зможуть представники держави домовитись про продовження угоди, але домовляння необхідне.

У разі, якщо Україна не досягне цієї угоди з інвесторами про продовження замороження виплат, то протягом вересня-грудня 2024 року уряду доведеться витратити понад 200 млрд гривень лише на погашення та обслуговування єврооблігацій, про що свідчать розрахунки Міністерства фінансів. При цьому невідомо, як поводитимуться інші кредитори. Якщо ж Україна не зможе обслуговувати цей борг, то її очікує дефолт.