У Спілці українських підприємців заявили, що занепокоєні ситуацією, яка виникає навколо бізнесу в Україні. Зокрема, вони назвали заходи, які вживаються правоохоронними органами щодо Concord Capital, вкрай запобіжними та надто надмірними.

1. Затримано бізнесмена Ігоря Мазепу з боку ДБР, натомість жодної інформації в ЗМІ про затримання по цій справі чиновника або працівника правоохоронних органів, тоді як ДБР розслідує кримінальні правопорушення з особливими суб’єктами.

2. Виникає безліч питань у бізнес спільноти, чому Ігор Мазепа, який веде відкритий спосіб життя, постійно знаходиться на виду, — просто затримують, замість виклику в правоохоронні органи для здійснення всіх необхідних процесуальних дій?

3. ЗМІ пишуть про події 10-річної давності, натомість по інформації Concorde Capital обшуки в компанії пройшли з масовими порушеннями та вилученням документів по господарській діяльності за останній період та щодо питань, які не стосуються кримінального провадження!

Так, голова наглядової ради EFI Group та співзасновник Українського інституту майбутнього Ігор Ліскі, зазначає, що ситуація з Мазепою «дискредитує справжню боротьбу з криміналом і корупцією». 

Ігор Мазепа ніколи не був моїм бізнес-партнером, навіть більше, інколи конкурентом! Більше того в нас різні стилі інвестування і його підхід мені часто не подобався…Але я точно знаю, що будь-які «маски-шоу мордою в підлогу» та відразу в ізолятор, як особливо небезпечних злочинців, стосовно представників бізнесу мають піти в минуле!

Це дискредитує справжню боротьбу з криміналом і корупцією…

Своєю чергою, міністр юстиції Денис Малюська дорікнув правоохоронцям за погану комунікацію. 

Правоохоронці, на жаль, пропускають комунікаційний гол за голом на рівному місці… Це не означає, що там, де ризик, не треба розслідувати. Це означає, що тоді завжди треба мати готові відповіді на питання: Не буде відповідей на ці питання (з цифрами, статистикою та порівняннями) — будуть звинувачення у тиску на бізнес та опозицію, корупцію і все інше. І іноді такі звинувачення будуть обґрунтованими.

«Про яку довіру, імідж та репутацію країни можна говорити, якщо головна сторінка Bloomberg сьогодні вітає читачів заголовком: «Україна затримала інвестбанкіра, що скаржився на корупцію» ставить риторичне питання засновник і президент корпорації «Біосфера» Андрій Здесенко.

За відсутності змін бізнес може бути просто знищений. Ми можемо побачити, що навіть український інвестор відмовиться вкладати свої гроші в нашу економіку. Про міжнародних можна буде просто забути.

В цій ситуації ми не можемо та не будемо мовчати. Такий підхід у воєнний час є чистим шкідництвом, що є неприпустимим! Країні потрібні зміни, інвестиції та прорив.

Затримання Мазепи викликає обурення і занепокоєння у засновника холдингу MS Capital Максима Шкіля. Коментуючи ситуацію, він зауважив, що «це не ті підходи, з якими ми можемо як держава перемогти ворога, відродити економіку, повернути людей з-за кордону та створити найкращі умови життя для наших дітей».

Це не той діалог, до якого відповідальний бізнес закликає владу і зокрема, правоохоронні органи. Це не ті заголовки, які потенційні інвестори в Україну хочуть читати в західній пресі… Силовий тиск, переламування через коліно, зверхнє ставлення, позбавлення права на захист – це не про правосуддя і не про відновлення справедливості, це не про бажання встановити істину. Це дуже далеко до цивілізованих відносин. І це дуже сумний і тривожний сигнал. Це однозначне погіршення ділового клімату, пригнічення підприємницької ініціативи, і зрештою – підрив обороноздатності держави.

«Чому заарештовують бізнесмена, а не держслужбовців, які нібито через схеми передали державну власність у приватну?», — питає генеральний директор медичної мережі Добробут Вадим Шекман

Якщо Мазепу та партнерів по бізнесу звинувачують у тому, що вони «із використанням корупційних зв’язків у державних органах незаконно заволоділи землями водного фонду», то чому заарештовують бізнесмена? А не держслужбовців, які нібито через схеми передали державну власність у приватну? Чому знову крайнім виявляється бізнес, а не корумповані держоргани?

Ми робимо послугу тим, хто хоче сказати «Ні» Україні. І про яку інвестиційну привабливість України може йтися, коли фактично кожен український бізнесмен нині є під ударом, коли кримінальні справи шиються білими нитками — за «російський слід», за «злочини» 10-річної давнини.

«Очевидно, що затримання Ігоря Мазепи по старій земельній справі має або корупційне, або політичне підґрунтя» вважає Всеволод Кожемяко, засновник групи Агротрейд, учасник бойових дій та радник командувача Нацгвардії.

Перевожу на сучасну мову: щось не те сказав (міг), когось не того підтримав (мало вирогідно), або просто відмовився платити на вимогу правоохоронного рекету (скоріш за все). В будь якому випадку, нічого спільного з правосуддям або справедливістю.

Співвласник monobank Олег Гороховський зауважив, що такі методи знищують бізнес, який не може і не повинен працювати в страху.

Ми розбудовуємо правову державу, розумію, що йдуть розслідування, але ж при здійсненні розслідування мають дотримуватись норми доцільності та спів мірного втручання як в господарську діяльність, так і в права людини. Про бізнес-клімат та прихід інвестицій, за таких умов, і мови бути не може, на жаль.

«ДБР — це хто?» Гарік Корогодський, співвласник ТРЦ Dream Town та співзасновник благодійного фонду Життєлюб досить різко висловився про ситуацію:

Те, за що затримали Мазепу, суцільна х*йня. Бо, якщо так підходити, та ще й під час війни, можна вламуватися та саджати будь-якого притичного до бізнесу… ДБР — це хто? Хто відповідає за їхні дії? Що означає Д в назві? Державне? Тоді й відповідати має держава. Здається, люди, котрі керують цим незалежним органом, наприкінці розслідувань вийдуть самі на себе.

Справа проти Ігоря Мазепи: що відомо

Про затримання директора компанії Concorde Capital Ігоря Мазепи стало відомо 18 січня.

Державне бюро розслідувань стверджує, що він організував оборудку з відчуження земель Київської ГЕС, до неї були залучені майже 20 людей, які використовували корупційні звʼязки в держорганах, прогалини у правовому статусі ділянок і підставних людей.

Дії учасників злочинної організації та інших осіб правоохоронці кваліфікували за статтями 255 (Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній), 233 (Незаконна приватизація державного, комунального майна), 209 (Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом) Кримінального кодексу України. У листопаді 2023 року було повідомлено 8 підозр за цими статтями.

А вже сьогодні у Печерському суді Києва відбулося перше засідання по справі Ігоря Мазепи.