Про це повідомляє Financial Times із посиланням на трьох європейських чиновників.
Відомо, що Грузія подала заявку на вступ у ЄС ще у березні 2022 року, за кілька тижнів після того, як Москва розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Вже в грудні 2023 року країна набула статусу кандидата.
Наступним важливим кроком мала стати рекомендація Єврокомісії урядам країн ЄС про початок переговорів щодо вступу Грузії в ЄС. Однак, враховуючи теперішню ситуацію в країні, це залежить від проведення низки реформ.
Нагадаємо, що парламент Грузії у третьому читанні остаточно схвалив закон “Про прозорість іноземного впливу” (закон про “іноагентів”), попри масштабні протести громадян.
У Брюсселі чітко дали зрозуміти: “якщо закон ухвалять, рекомендації не буде”.
Водночас головний дипломат ЄС Жозеп Боррель також відкрито закликав Грузію відкликати закон.
Вибір подальшого шляху — у руках Грузії. Ми закликаємо владу Грузії скасувати закон, підтримати свою відданість шляху ЄС і просувати необхідні реформи
Протести у Грузії проти законопроєкту з “російським слідом”: усі деталі
Нагадаємо, 1 травня парламент Грузії підтримав законопроєкт про “іноагентів” у другому читанні. Як свідчать результати голосування, документ підтримали 83 депутати. Переважно вони були з провладної партії “Грузинська мрія”.
Грузинський законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу” порівнюють з російським законом про “іноагентів”. Документ зобов’язує неурядові організації та ЗМІ, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, зареєструватися як організації, що просувають “іноземні інтереси”. Однак ця ініціатива спровокувала хвилю невдоволення серед громадян. У Тбілісі не вщухають протести.
Зазначимо, що президентка Саломе Зурабішвілі попросила протестувальників не провокувати силовиків, щоб уникнути зайвого насильства. Вона закликала залишити бічні ворота парламенту, бо там все одно зараз нічого не відбувається, і не порушувати мирний характер акції.
Водночас президентка заявила, що уважно стежить за всім, що відбувається, і стоїть на боці учасників протестів. За її словами, виступи мітингувальників показують настрій та цілеспрямованість грузинського народу.
Тим часом міністерство закордонних справ України опублікувало поради для громадян, які нині перебувають у Грузії. Відомство радить людям дбати про безпеку через масові протести проти проєкту закону про “іноагентів”.
Також у юридичному комітеті парламенту Грузії 13 травня розглянули та підтримали законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу” у третьому читанні за 67 секунд.