Перед цим мовник LRT з посиланням на адміністрацію голови Литви написав, що президент країни Гітанас Науседа зустрівся у Нью-Йорку зі своїми українським та польським колегами.

«Заради спільної, найважливішої мети — захисту Європи від агресивної експансіоністської політики Росії — розбіжності між Україною та Польщею мають бути вирішені якнайшвидше», – сказав Науседа.

Як пише мовник, він зазначив, що місце Польщі в наданні підтримки Україні є винятковим, і необхідно знайти рішення, оскільки подальше поглиблення кризи було б безвідповідальним.

«У цьому випадку йдеться не про безпеку окремих країн, а всього регіону і навіть континенту. Як показує історія, тільки спільними зусиллями, підтримуючи й допомагаючи один одному, ми можемо протистояти небезпеці зовнішніх загроз. Тим часом суспільні розбіжності, незалежно від причин, не тільки підривають єдність, а й допомагають пропаганді противника», – сказав глава Литви.

Він також обговорив із президентами України та Польщі полегшення процедур перевезення зерна через Польщу та збільшення транзиту через Литву, щоб таким чином знизити тиск.

Однак, прессекретар ОП Сергій Нікіфоров спростував повідомлення.

Він зазначив, що видання LRT виправило текст своєї новини. Імовірно Науседа бачився з обома президентами порізно, втім формальної зустрічі із Зеленським не було.

Що відомо про «зернові проблеми» із Польщею

У серпні 2023 року між Україною та Польщею виник дипломатичний скандал, пов’язаний з експортом українського зерна.

У липні 2023 року Україна ввела заборону на експорт пшениці, кукурудзи та ячменю. Це було зроблено для того, щоб забезпечити продовольчу безпеку країни в умовах російської агресії.

Скандал посилився 5 серпня 2023 року, коли український посол у Польщі Андрій Дещиця був викликаний до міністерства закордонних справ Польщі. Там йому було вручено ноту протесту у зв’язку з українським зерном.

6 серпня 2023 року Україна та Польща досягли домовленості про створення системи ліцензування торгівлі зерном. Це дозволить зберегти українську заборону, але при цьому дозволить польським компаніям експортувати українське зерно.

20 вересня, МЗС Польщі терміново викликали посла України. Таке рішення країна прийняла у відповідь на заяву Зеленського про те, що деякі союзники України у Європі «підривають солідарність політичним театром, роблячи із зерна трилер».

Цю заяву український президент зробив, відреагувавши на рішення Польщі, Словаччини та Угорщини зберегти власні обмеження, попри постанову ЄС про зняття ембарго на імпорт зерна з України.

Фото: Відкриті джерела