Про дівчину, яка постраждала від ракетного обстрілу Дніпра 14 січня цього року, йшлося у сюжеті КИЇВ24

Тоді росіяни цілеспрямовано зруйнували дев’ятиповерхівку, в якій мешкала дівчина. ЇЇ шкіра вкрита шрамами, а в тілі й досі повно скла.

14 січня 2023 року Аня святкувала свій день народження. Коли російська ракета цілеспрямовано влучила в будинок, дев’ятнадцятирічна дівчина приймала чергові привітання від близьких по відеозв’язку.

«Я розмовляла телефоном, все було добре. Нічого, ніяких звуків, що щось летить, наближається. Не було нічого, тривоги… потім вже дізналась, що була тривога, як раз приблизно в цей час, але я не чула», – пригадує вона.

Вибуховою хвилею дівчину відкинуло від вікна, уламками посікло все тіло. Скривавлену кохану з під’їзду до швидкої вивів хлопець Ані – Денис. Він на момент вибуху був в іншій кімнаті та не постраждав.

«Він сказав, що коли побачив мене, то очей не було видно взагалі, тобто їх не було, дуже погано, все було. Все було в крові, шматки скла в багатьох місцях просто стирчали. Зашивали без наркозу, але я нічого не відчувала, взагалі», – розповіла Аня.

В лікарні Мечникова дівчині провели перші серйозні оперативні втручання, їй видалили око. Далі було ще кілька операцій, вже за кордоном. В Австрії встановили очний протез. Аня зізнається, що найскладніший момент був, коли вона дізналася, що самостійно кожного дня необхідно його діставати і промивати.

«Для мене це було, ну, просто, як поставлять протез, я про нього забуду. Ну, не бачу, але якось буду жити, і коли сказали треба діставати протез, ти маєш сама це вміти, сама його промивати кожного дня. Я не хотіла навчатися, у мене були такі істерики, я не хотіла цього робити і вже на третій день після цих істерик я пішла, аби мене навчили і цей момент, напевно, це самий важкий. Навіть не те, що я не бачу, а те, що мені потрібно кожного дня це бачити, що у мене там нічого не має», – каже дівчина.

А ще вона змушена щодня дивитися на десятки шрамів, яким вкрите її обличчя. Та можливо з часом цього вона буде позбавлена. Аня стала учасницею проєкту «Врятуй красу» і лікарі зроблять все можливе, аби шрамів не лишилося. Першу операцію вже успішно провели.

«Розраховано на два етапи, перше це хірургічне видалення і потім це більш косметологічні процедури шліфування даних рубців. Бо у неї все видаляти не можна, бо у неї є схильність до утворення колоїдних рубців, це значить, о якщо ми їх видалимо є висока ймовірність того, що через пів року з’явиться те саме», – розповів Тамерлан Кадієв,  пластичний хірург.

Для кожного пацієнта розробляються свої індивідуальні програми лікування і реабілітації, адже двох однакових видів поранень не існує.

«Естетична хірургія — це те що можна відкласти, як би це не звучало, це забаганка. Друга категорія це ті що підходять під реконструктивну хірургію, то з ними треба працювати й медично і психологічно також, там дуже велика психологічна травма майже в усіх з ким я спілкувався. От коли слухаєш їхні історії, то розумієш, це дійсно важко пережити», – каже лікар.

Завдяки проєкту «Врятуй красу» українці та українки мають можливість абсолютно безоплатно відновити свою вроду, покривають витрати на лікування, операції, витратні матеріали і навіть харчування, проживання і трансфер за потреби. Сьогодні вже 12 пацієнтів проходять лікування за програмою, але заявок у рази більше.

«На сьогоднішній день у нас близько 55 заявок, але не всі серед них цільові, тому що ми допомагаємо лише людям, які отримали поранення з 2014 року, саме під час бойових дій тобто це або військові, які отримали травмування, або це цивільні люди, які отримали поранення від вибухів, осколкові поранення», – повідомила Євгенія Ізмайлова, засновниця благодійної ініціативи «Врятуй красу».

Не можуть взяти до участі в проєкті чинних військових, бо схеми лікування розраховані на місяці, а інколи й роки, бо військового можуть викликати на службу. Всі інші, хто отримав травми внаслідок війни, демобілізовані військові чи цивільні, можуть брати участь у проєкті. Для цього необхідно заповнити анкету на сторінці «Врятуй красу», яку легко знайти в будь-якій соціальні мережі. Аня там її й заповнювала.

На десятий день після поранення коханий Ані зробив їй пропозицію і в той же день вони розписалися.

Наталія Бєлогурова.