Демонтаж Будинку Марії Станіславської, ще відомого як «Будинок з комахами», нарешті вдалось зупинити. Роботи проводили незаконно, спинити процес намагались і активісти, і поліціянти, і столичні депутати.

Про це йшлося в сюжеті телеканалу «Київ».

Історичну пам’ятку на Володимирській, відому як «Будинок з комахами», забудовник почав зносити ще 13-го квітня. На такі дії щодо культурної спадщини столиці відразу зреагували активісти.

«Забудовник уже давно мав плани на цей будинок. Спочатку вони почали будівництво на сусідній ділянці. Потім вони, мабуть, зрозуміли, що їм недостатньо цього простору, і вирішили якимось чином розширити зону будівництва і на сусідній будинок. Дуже довго йшли перемовини з місцевими мешканцями. Вони не хотіли відселятися і на сьогодні троє людей продовжують там жити», – розказав активіст Дмитро Перов.

Попри це, забудовник почав розбирати будинок.

Пам’яткою архітектури цей будинок став у 2021-му році за рішенням міської влади. Та вже за рік окружний адмінсуд позбавив споруду цього статусу. На щастя, рішення сили так і не набуло. Справа щодо будинку — досі на розгляді. Та забудовник тихцем почав його зносити.

«Вони не мали права навіть, виходячи з цих документів, які у них є, займатися такою реконструкцією – просто розбирати будівлю. Там є 9 квартир і в 2 квартири просто людей не пропускають, власників квартир, просто заблокували їм прохід до їхнього майна», – каже депутат Київради Дмитро Білоцерковець.

Він пояснив, що причиною такої ситуації стали і бюрократичні проблеми, і прогалини в законодавстві.

«Ми на сьогодні змогли лише зупинити спробу знесення цієї будівлі через реконструкцію. Але для того, щоб зобов’язати власників відреставрувати та відновити будівлю, у нас, на жаль, дуже обмежені можливості. Тому що на сьогодні власник історичної будівлі має дуже широкі права, а обов’язків майже не має», – каже депутат.

Білоцерковець повідомив, що для того, щоб виправити цю ситуацію за ініціативи міського голови було подано відповідний законопроєкт ще в минулому скликанні парламенту.

Збудована ця історична будівля наприкінці XIX століття. Містяни прозвали її «Будинок з комахами» або «Будинок з мухами». Таку назву він отримав через зображення гігантських мух та рослин у стилі модерн на сходовому майданчику.

«Це будинок, якому на сьогодні вже понад 130 років. Це будинок Марії Станіславської. Видатний він тим, що тут всередині цієї будівлі зберігалася до нещодавнього періоду унікальна ліпнина в стилі модерн – це гіпертрофовані комахи, жуки, мухи, бджілки. Таке оздоблення нехарактерне було для київських під’їздів, для київських будинків. Воно більш характерне було для Європи: для Франції, для Парижа, але в Києві був такий один під’їзд, який мав таке вишукане оздоблення. Фактично тому будинок став пам’яткою», – каже Перов.

Наразі протистояння триває, Департамент міського благоустрою КМДА демонтував незаконний паркан довкола пам’ятки.

Та забудовник встиг розібрати частину третього поверху. Активісти очікують, що Київська міська прокуратура відкриє кримінальне провадження щодо незаконного пошкодження об’єкта культурної спадщини.

Тим часом 2 травня на засіданні експертної групи Міністерства культури багатостраждальний «Будинок з комахами» був включений до Реєстру об’єктів культурної спадщини.

Тетяна Демух