Про це йшлося у матеріалі КИЇВ24

Військовий аналітик Дмитро Снєгирьов пояснює, що все буде залежати від модифікації наданих ракет.

«Якшо 158, то дальність 400 кілометрів. Якщо AGMB – до 1000, але найбільш цікава AGMB2, це 1900 кілометрів», – каже він.

Дійсно, кожна модифікація цієї американської ракети – це ще глибше в російський тил. Але як завжди є нюанс. Бо ми досі не можемо бити тими ж Storm Shadow і Scalp по території Росії на 250 кілометрів. Удари по окупантах на їхніх землях виключно нашими дронами. Хоча Британія не проти, Франція теж, в тому числі з винищувачів Міраж 2005, і Нідерланди, які передають винищувачі F-16 не заперечують гатити із них озброєнням по військових об’єктах в російських областях. Наразі це блокують лише Сполучені штати. Навіть удари Atacms із землі на 165 і 300 кілометрів. Америка не хоче ще більшої ескалації.

«Коли ми просили дозвіл бити по території російської федерації Atacms по аеродромах. Цим скористалися і рф і США, щоб відмовити. Мотивуючи це тим, що ВКС перекинули борти на відстань поза зоною ураження Atacms. Натомість основне на чому треба було робити акцент – завдання удару по пускових установках ЗРК С-300. В них дальність 250 км, але це аеробалістична траєкторія», – пояснює експерт.

Але чому тоді штати передають такі далекобійні ракети, якщо не планують давати дозволу бити ними по Росії. І це мотивує. Оскільки бажаного ефекту від такого озброєння ударами по окупованій українській території не буде. А от по складах росіян в глибокому тилу – так. Згадайте удар наших безпілотників по Торопцю Тверської області на понад 500 кілометрів. Де вигоріло більше десятка складів з боєприпасами.

«І цього панічно бояться росіяни, враховуючи те що ТТХ західних зразків озброєння на порядок кращі за аналогічні радянські, російські», – вважає Снєгирьов.

Тому, якщо говорити про всі модифікації ракет AGM158 JASSM, які виробляє американська компанія Lockheed Martin, то AGM 158A летить на 370 кілометрів і навіть, якщо нададуть лише їх – це суттєва загроза для російських прифронтових областей, а це їхні С-300, аеродроми та скупчення ворожих військ. Якщо до нас приїдуть AGM 158ER, то дальність вже 980 кілометрів.

Куди така ракета долетить можна глянути по карті. До прикладу: аеродром Енгельс, Саратовська область  – 600 кілометрів від нашого кордону. Місце розміщення російської стратегічної авіації, звідки Ту-160, Ту-95мс та Ту-22м3 регулярно вилітають для ракетних обстрілів України. Або аеродром Саваслейка, Нижньоогородська область – 700 кілометрів. Звідти злітає Міг-31к із клятими ракетами «Кинджал».

За прогнозами ми маємо отримати ракети AGM 158 JASSM наприкінці цього року, або на початку наступного. Питання якої дальності. Але сам факт передачі такого озброєння в принципі повинен символізувати і, скажімо, мотивувати Джо Байдена, або вже наступного президента Сполучених штатів дати дозвіл на удари цими ракетами по території Росії.

Андрій Стельмах