Про нові назви і процес перейменування йшлося в сюжеті телеканалу КИЇВ24.
«Варіант, який був на площі Льва Толстого – це був варіант героїв України і це є величезна проблема, тому що українська влада, яка панувала тут у часи злочинного режиму Януковича, звання Героя України знівелювала як головне українське звання. Відповідно, героями України ставали люди, які були непричетні до України, навпаки заводили сюди російський світ. Відповідно, в назві було зроблено реверсну спробу, щоб не героїв України, а в цілому українських героїв. Таким чином ми об’єднали тисячолітнє покоління українських героїв, які боролися за незалежність нашої держави збройно», – пояснює голова експертної комісії з найменувань, історик Олександр Алфьоров.
Станція «Дружби народів» повернула собі історичну назву «Звіринецька», на честь давньої місцевості в Києві між Печерськом та Видубичами.
«Термін Звіринець – це ті місця, ті угіддя княжого полювання, які були відомі з 11 століття, ми маємо розуміти, що ця назва для киян завжди була одним із маркерів оцієї старожитності Києва. І сьогодні станція метро “Звіринецька” відновлюється в сакральному полі, в історичному полі й ми з вами наближаємося до того, що ми в Києві відновлюємо тисячолітні стовпи нашої історії», – каже Алфьоров.
А от проєктна станція зеленої гілки «Проспект Правди», яку планують відкрити наприкінці 2024 року, відчинить свої двері для пасажирів уже під назвою «Варшавська», на знак вшанування польської столиці. За ці назви проголосували кияни в застосунку «Київ Цифровий» ще в січні. Та одного перейменування замало, бо заміни потребують вказівники та написи на колійних стінах.
Над шрифтами від зими працює дизайнер Богдан Гдаль.
Це основний варіант дизайну літер для рейкової стіни станції метро “Площа Льва Толстого”.
Всі пояснення й процес творчих пошуків описано тут: https://t.co/SSEgVYd0Ot pic.twitter.com/3sVQuTBboo
— Богдан Гдаль (@viterzbayraku) April 17, 2023
«Почав я зі станції “Площа Льва Толстого”, яка перейменована на Площу Українських Героїв. Запропонував 2 варіанти. 1 на основі так званого фірмового шрифту станції і такого геометричного і інший варіант вирішив зробити в такому історичному стилі, але максимально вписати в архітектуру станції. Взяв хрести козацькі. По суті – це як найбільш лаконічний символ пов’язаний з героїкою, з військовими всіх поколінь, починаючи з козаччини і раніше, вирішив його використати як декоративний елемент і ще він має відігравати роль захисту від реклами по боках», – розказав дизайнер.
Свої пропозиції Богдан опублікував у соцмережах і запитав у людей, як їм його бачення. Проте такі зміни сподобалися не всім.
У слові площа той хвостик у літери щ закороткий і погано читається. Він має бути трохи довше або хвилястий. Вже три рази прочитала як плоша. Хрестики – топ, але їх забагато, я б залишила тільки на початку та в кінці напису.
— Natália P 🇺🇦 (@d_ART_z) April 18, 2023
«Найбільше дискусій викликають кілька літер, зокрема літера Щ, її історична форма має хвостик по центру, більшість людей каже, що це ПЛОША написано, але я сюди закладав ідею, що тут має бути закладений державний герб в основі, що тут має бути патч Збройних сил, який зараз використовується, плюс історична форма», – поділився Гдаль.
Дуже гарний, але для людей з вадами зору дуже важко буде прочитати. Давайте будемо трохи більше думати про інклюзивний дизайн.
— ユリ🇺🇦 (@gaijin_no_tweet) April 18, 2023
Серед кількох запропонованих варіацій, його бачення пройшли відбір та були затвердженні архітекторами станцій.
На зображенні можна побачити, як будуть розміщені літери на стіні в ніші.
«На старому написі вони досить щільно розміщені всередині ніші, то тут архітектори попросили, щоб вони були розміщені по всій ширині цегляної ніші в якій вони передбачені», – пояснив Гдаль.
Член комісії з питань найменування Тиміш Мартиненко-Кушлянський каже: зміна назв станцій триватиме. Але нині перейменовані всі ті, які рекомендувалися до перейменування експертною групою.
«У нас зараз фактично залишається питання лише з кількома проєктними назвами станцій метро на зеленій гілці, які будуються, бо їх необхідно корегувати», – додав він.
Нині в столичній підземці оновили мапу метро та навігаційні вказівники на станціях. У планах змінити й звукові сигнали оголошення станцій та написи на колійних стінах.
2018 рік. Мої варіанти для метро Почайна. Обрали, на жаль, останнього ) pic.twitter.com/UN6iZ6AJ3u
— Богдан Гдаль (@viterzbayraku) July 16, 2023
Київський метрополітен уже не вперше дерусифікує свої станції. Так, у 2018 перейменовували «Петрівку» на «Почайну». І тоді процес її перейменування тривав майже 4 місяці. Загалом же за 63 роки існування підземки було перейменовано 16 станцій.
Олександра Кулібаба