Які винаходи у доробку київських талантів, і де виховують майбутніх науковців, йшлося у сюжеті КИЇВ24.

Молодий киянин Петро Балабанов кілька разів на тиждень навчається і працює у майстерні київського Палацу дітей та юнацтва — виробляє на 3D-принтері деталі. Вони потім стають частинами військової техніки.

«Планую взагалі бути авіаконструктором і відповідно пілотом теж, мене авіація взагалі надзвичайно цікавить і поки що це єдина можливість споріднюватися з авіацією», – каже він.

Вчитель юних майстрів Анатолій Видолоб. У минулому він — авіаінженер, тепер допомагає дітям зробити перші кроки у професії. Загалом Палац юнацтва фіксує понад 200 винаходів на рік.

«В дітях взагалі закладено винахідництво і я вважаю, що головне їм не заважати розвивати свої особливості і трошки спрямовувати та допомагати саме в фізичній праці», – вважає Видолоб.

Учень 11 класу Політехнічного ліцею і вихованець Київського МАН Платон Большаков за останні три роки здивував весь світ своїми корисними дронами-помічниками.

«Перша робота це дрон-дезінфектор, це дрон з ультразвуковим розпилювачем, який розпилює дезінфектор по повітрю і зволожує її дезінфекційною речовиною, повністю знищуючи всі бактерії», – розповів про свої розробки винахідник.

Наступним винаходом Платона став дрон для рятувальників.

«Це минула робота, дрон для допомоги рятувальникам, він допомагає рятувальникам розвідувати обстановку під час надзвичайних ситуацій. Тут є динамік для озвучування, є датчик газу, датчик полум’я», – розповів він.

У майбутньому Платон мріє стати інженером, щоб його винаходи більш масштабно допомагали людству.

Аріна Хмелюк, теж учениця політехнічного ліцею Києва. Нещодавно вона презентувала комп’ютерну програму. Застосунок допомагає у сортуванні сміття.

«Я створила нейронну мережу яка здатна розпізнавати тип сміття за його виглядом і воно таким чином сортується, тобто завдяки такій розробці використовуючи новітні технології кількість звалищ може зменшитися, це може принести дохід і зменшити витрати, які витрачаються на даний процес», – розповіла Аріна.

ЇЇ подружки 15-річна Марія Лябах і Софія Столяр – теж винахідниці. Марія розробила нейромережу для пошуку зниклих людей, а Софія — програму для зменшення пробок у місті.

«Наразі я працюю над розробкою інструменту, що буде ідентифікувати людей за їх ходою та біологічними ознаками, у разі якщо обличчя людини закрито аксесуаром або маскою», – поділилася планами Марія.

«Чому затори виникають? Це тому, що в нас застаріла транспортна система та світлофори мають фіксоване зелене світло, тому я вирішила змінити це за допомогою нейромережі», – пояснила Софія.

Увесь процес зайняв у винахідниць від двох до чотирьох місяців. Тепер їхні стартапи готуються до участі на українських і міжнародних конкурсах.

Щороку більш як тисяча столичних учнів від МАН захищають свої науково-дослідницькі роботи та стають всесвітньо відомими. Так вихованець МАН Ян Стародубець увійшов у ТОП-50 студентів світу, а вихованець Ігор Клименко за дрон-міношукач отримав грант для своєї дослідницької діяльності від Білла Клінтона.

«Я вважаю що потрібно дитині дати повну свободу дій і нічого не намагатися з нею робити, вона тоді сама зрозуміє, що ій подобається і лише так в неї вийде щось, бо якщо її примушувати нічого з цього не буде», – каже молодий винахідник Петро Балабанов.

День дитячих винаходів — це чудова можливість для дітей проявити свою творчість, а для дорослих підтримати юних винахідників і допомогти їм реалізувати свої ідеї.

Лідія Коновалова