У чому секрет, йшлося в сюжеті КИЇВ24.

Перша марка воєнного часу вийшла в перший день повномасштабного вторгнення 24 лютого і на ній була велика літера V.

Але літерою V користувались російські окупанти і пошта в терміновому порядку ці блоки вилучила.

А в перший день випуску марки «русскій воєнний корабль іди…» відділення були порожні. Полювання на марку почалася два дні по тому.

Повернемося до марки, яка надійшла в продаж у перший день повномасштабного вторгнення. Це був блок присвячений природному заповіднику Медобори.

КИЇВ24

Весь тираж, що не встигли продати, знищили через маркування літерою V, яка разом з Z стала символом російського вторгнення. “Зетки” теж є на українських марках. Та не шукайте конспірологічних теорій. Ще з 2017 року літери V та Z використовуються Укрпоштою для позначення вартості відправлень. V – для простих листів масою до 50 грамів по Україні, Z – для міжнародного доставлення таких же листів.

«Вони вже були у відділеннях, вони вже були в тих регіонах, де намічалося введення в обіг і звичайно скомунікувати дуже швидко 24 числа і дати вказівку вилучити не продавати, то все трішки спрацювало з запізненням і деякі люди змогли на законних підставах на той момент придбати цей поштовий блок», – пояснила начальниця управління філателістичної продукції «Укрпошти» Наталія Мухіна.

Медоборів встигли продати 4 тисячі екземплярів, кожен з яких нині на вторинному ринку коштує від семи до десяти тисяч гривень.

«Їх продавали за декілька сотень спочатку. Я купляв за 3 тисячі і ще казали: «ой, Боже це так багато, це вже не марка, їх знищили». Ні вони будуть користуватися попитом», – каже філателіст Андрій Богданович.

Телеведучий і блогер Андрій Богданович з початку повномасштабного вторгнення відновив своє захоплення філателією і має абсолютно всі офіційні марки воєнного часу в своїй колекції. Для збору доводиться користуватися і послугами перекупів. Марку «русскій воєнний корабль, іди…» теж брав на аукціоні.

«Я купляв ще коли вони коштували 1500 за два такі блоки», – пригадує він.

Нині ціна 900 гривень за штучку, за два блоки доведеться сплатити понад 10 тисяч.

Андрій один з багатьох тисяч, якщо не мільйонів українців, хто серйозно зацікавився марками з початку повномасштабного вторгнення. Каталізатором інтересу суспільства без сумніву стала перша марка «русскій воєнний корабль, іди…».

«Дуже багато людей застерігало “Укрпошту” від випуску цієї марки, звертаючи увагу на неприпустимість такого сюжету на поштових марках. Оскільки це статус поштових грошей», – нагадала начальниця управління філателістичної продукції «Укрпошти» Наталія Мухіна.

«Цю марку не визнала офіційна Всесвітня поштова організація, але на міжнародних конкурсах воно визнає призи», – додав Богданович.

Філателістичний Оскар і гран-прі найкращої в світі марки 2022 року Укрпошта здобула на мистецькій премії «Азіаго» в Італії в 2023 році.

Марка не одразу отримала й визнання від українців. Випущена 12 квітня 2022 року два дні приваблювала лише колекціонерів. Та все змінилося 14 квітня, коли українські військові знищили флагман російського Чорноморського Флоту – крейсер «Москва». Саме крейсер «Москва» був зображений на марці. Вона виявилася пророчою. І почалася справжня істерія викликана бажанням її мати.

«До початку широкомасштабної війни середній тираж художньої марки складав 130-150 тисяч примірників і вистачало всім. Перший “корабль” був випущений тиражем один мільйон примірників, який у 8 разів перевищує звичайний довоєнний, але цього не вистачило», – каже Наталія Мухіна.

Другий випуск “русскій корабль. Всьо” мав тираж 5 мільйоні. Наступний рекорд — марки з псом патроном. Їх було 8 мільйонів примірників це у 50 разів більше ніж довоєнні тиражі.

Марки – це поштові гроші. А з ростом їх популярності з’явились охочі їх підробляти.

«Марка, будь-яка українська, має три ступені захисту — це ультрафіолет, який має світитися, це мікрошрифт і це перфорація. Чула від філателістів, що підробляли і поштові марки», – розповіла Мухіна

Але досвідчені колекціонери знають на що потрібно звертати увагу.

«Раджу, коли ви купляєте ці марки то перевірте, будь ласка, таким ліхтариком ультрафіолетовим. Ліворуч тут є тризуби, чотири тризуби блакитний, червоний жовтий і чорний, але якщо ви наведете ліхтарик там з’являється і п’ятий», – радить Богданович.

З початку повномасштабного вторгнення Укрпошта витратила 40 мільйонів гривень від продажів марок на допомогу ЗСУ і українцям.

Наталія Бєлогурова