Детальніше про пором EFA йшлося у військовому блозі на КИЇВ24.
Франція у рамках нового пакету військової допомоги передасть Україні інженерну техніку, яка б, наприклад, була в пригоді на Херсонщині. Про переваги системи EFA розповів військовий експерт Ігор Левченко
«Ми бачимо, що кількість західної техніки збільшується. Відповідно для забезпечення її ефективних дій теж потрібна техніка західного зразка, яка розроблялася з розрахунку на таку вантажність. Основною характеристикою даної системи подолання водних перешкод є висока мобільність, універсальність і вантажність, яка дозволяє здійснювати, або забезпечувати подолання водних перешкод саме важкою бронетехнікою західного зразка», – каже він.
EFA – це своєрідний самохідний пором, який у 1989 році створила французька компанія Cefa.У французькій армії EFA замінив паром Gillois, який прийняли на озброєння ще далекого 1965 року. Також такі переправи поступали на озброєння армії США, Великої Британії та Німеччини. Адже ці пороми здатні переправляти важку бронетехніку. Тепер таких 8 одиниць отримає й українська армія. EFA здатний за один раз переправити через річку 70 тонн. Тобто максимально це один танк. Або дві легкоброньованих машини.
EFA являє собою розкладний пором встановлений на колісному шасі (4х4), а якщо зістикувати кілька таких – то це вже повноцінний понтонний міст. Корпус самохідного порома EFA виготовлений зі зварних алюмінієвих листів, які складені на даху машини під час пересування по суходолу. Поблизу річки він розгортає надувні поплавці, які теж сховані у спеціальних нішах, які надуваються компресором.
«Ведення бойових дій передбачає наведення переправ не тільки на лінії зіткнення, якщо там є водна перешкода, але і в тилових районах. Противник також може завдавати удари по якимсь мостам, переправам в глибині наших бойових порядків. І там теж треба мати сили і засоби, для того, щоб швидко наводити понтони, наводити мости», – пояснює Левченко.
Взагалі увесь час розгортання цього порома доволі короткий – всього за 6 хвилин він з машини перетворюється у плавзасіб. Максимальна швидкість на дорозі 75 кілометрів на годину, а от на воді EFA розганяють два водомети до 12 кілометрів на годину. Якщо брати ширину річки у 100 метрів, то за одну годину паром може зробити 10 ходок з перевезенням техніки. Якщо ширина водойми – 200 метрів, тоді 8 переправлянь.
«Така техніка однозначно знайде своє застосування на полі боя. Ну і в принципі Дніпро в районі Херсона не є великою проблемою для даних систем. Фактично вся військова техніка, спеціальна техніка, вона є розхідним матеріалом на цій війні. Ну, звичайно, переправи прикриваються від загрози з повітря засобами протиповітряної оборони. Важливим елементом в подоланні водних перешкод є організація маскування», – вважає експерт.
До речі, на воді колеса EFA підіймаються у корпус, щоб зменшити опір. Екіпаж такої переправи складається з 4 осіб.
Інженерна техніка звичайно не стріляє, і про неї гучно не оголошують, вона надважлива для логістики і маневрів. Тому чудово, що 8 одиниць незабаром будуть в Україні.
Андрій Стельмах