Як багато людей зможуть тепер перебувати не лише в безпеці, але і в зручності під час чергової повітряної загрози, йшлося у сюжеті КИЇВ24.
У цьому мікрорайоні Воскресенки більшість житлових будинків 5-поверхівки. Єдині приміщення, які хоч якось нагадували укриття — це підвали з висотою стелі 75 см. Перебувати там було неможливо, тому вже два роки більшість людей під час повітряної тривоги приходить до адмінбудівлі на вул. Бекешкіної, 16\2. Тут ще 1986-го було побудовано захисну споруду, яку тепер оновили та устаткували завдяки зусиллям Дніпровської РДА, литовських благодійників і 112-ї окремої бригади ТРО.
«Ідея вийшла, як кажуть, на горизонтальних зв’язках, на тому, що є певні знайомі, певні друзі. І коли ми дізналися, що є це сховище, ми побачили що є потреба меблів і, дякуючи тому, що ми вже не один рік співпрацюємо з нашими литовськими друзями, звернулися до них, вони відгукнулися», – розповів пресофіцер 112 бригади ТРО Андрій Малик.
«Взагалі це будівля колишнього ЖЕДу. З 2017 року тут уже ЖЕД не знаходився, приміщення було в занедбаному стані, були виділені з бюджету міста Києва кошти і проведено капітальний ремонт», – розповіла начальник управління ЖКГ Дніпровської РДА Надія Косар.
Капітальну реконструкцію приміщення було проведено 2022 року. З міського бюджету на це виділили 2,6 млн грн. За ці кошти вирівняли стіни та підлогу, зробили повноцінну вентиляцію, провели нову електрику і встановили систему безпеки, яка дозволяє дистаційно відкривати сховище. Згідно з вимогами ДСНС є два окремі виходи і навіть додатковий лаз на випадок екстреної евакуації.
У сховищі нині є все для комфортного перебування близько 200 осіб, зокрема модульні меблі, які Києву передали литовські партнери, що співпрацюють з благодійними фондами. Унікальність цих систем полягає в зручності транспортування та монтажу: сегменти легко з’єднуються без додаткових гвинтів.
Меблі розробили у Технічному університеті Вільнюса. Завдяки підтримці литовського уряду і небайдужих європейців, благодійникам вдалося за два роки передали в Україну близько 4 тисяч одиниць. Спочатку меблі випробовували військові на фронті, давали свої відгуки. І вже згодом оновлені версії передавали у Харківське метро, укриття Одеси, Миколаївщини та Києва.
«Все почалось з таких сегментів. Ми почали їх виробляти передавати на фронт. Згодом до пунктів екстреної медицини і після цього, оскільки з’явилася потреба на інші позиції, ми почали виробляти стільці, столи шафи», – розповів директор литовської компанії з виробництва меблів Вітас Люджіус.
«Коли ти приходиш до сховища і сидиш просто на підлозі, це не зручно і ми бачимо величезний потенціал в тому, щоб допомогти людям в цей жахливий час перебувати в укритті зручно і безпечно», – додав представник литовської компанії з виробництва меблів Міндугас Гасмаукіс.
Сховище на вул. Бекешкіної – це лише початок плідної співпраці Києва і литовських благодійників. До осені меблі-трансформери мають з’явитися у столичних школах і дитсадочках, аби навчальний процес міг продовжуватися у зручних умовах навіть під час повітряної тривоги.
Святослав Тромса