Детальніше про Black Hornet та коли він потрапить до рук наших військових детальніше йшлося у військовому блозі Андрія Стельмаха на КИЇВ24.

Мінідрони, які США обіцяли передати у кількості понад 1000 одиниць, і постачання яких вже здійснювали раніше Норвежці, розміром трохи більше за комаху. В нас було близько 200 таких дронів. Тепер завод виробник починає випускати новітню версію цих міні дронів, які майже не змінивши розмір матимуть функції як середній БПЛА.

Такі дрони розпочала виробляти компанія FLIR Systems. Серійне виробництво міні БПЛА розпочалось у 2012 році. Він першопочатково був настільки маленький, що його боєць міг витягнути з кишені й запустити. Перша версія важила 18 грамів, остання третя 33. Втім виробники не зупинились і продовжують роботу над вдосконаленням цього дрона. І нещодавно представили абсолютно нову версію Black Hornet 4.

КИЇВ24

«Це дрон персональної дії, тобто він не потребує якогось складного комплексу управління або наявності габаритного обладнання або перевезення. Тобто це фактично той дрон, який може носитися воїном на поясі. Як сам дрон, так і пульт для його управління», – каже авіаційний експерт Богдан Долінце.

Фактично його розміри збільшились незначно. Довжина збільшилась зі 168 міліметрів до 255. А вага з 33 до 70 грамів. Це зробило його стійкішим до вітру. Розробники запевняють, що швидкість 12 метрів на секунду не зіб’є його з курсу. А вага всього авіакомплексу стала трохи більше кілограма. Тому його розміри все ще дозволяють носити його в кишені, а от за характеристиками він може зрівнятись з Мавіком.

«Якщо вже говорити про якісні характеристики 4 версії, то він вже починає створювати конкуренцію там комерційним дронам таким як Mavic або Autel. Відбулася суттєва модернізація дрона, тобто відбулося його збільшення за розмірами, збільшився і діаметр, раніше був 120, зараз став 190. І безпосередньо довжина дрона збільшилась на чверть», – розповів експерт.

Серед головних змін у цьому БПЛА це нова 12 мегапіксельна камера, яка дозволить чітко визначити що за об’єкт знаходиться внизу. До того ж тепер камера може бачити і вночі. На оновлений дрон поставили новий тепловізор.

«Отримавши трошки більший розмір, дрон отримав можливість також встановити і чутливішу і зі збільшеною роздільною здатністю матрицю. Якщо не помиляюсь в попередній версії даного дрона, матриця використовувалась з низькою роздільною здатністю. Там було 160 на 120 пікселів, це не дозволяло розрізняти якісь об’єкти. Розуміли, що десь там є скупчення живої сили та техніки, але якої саме було складно сказати», – пояснив Долінце.

Завдяки оновленому двигуну Black Hornet став швидшим. З 6 метрів на секунду у попередніх версіях, він став набирати до 10 метрів за секунду. А працювати у повітрі може вже до пів години. Дальність польоту складає 2 кілометри. Запускається мінідрон менш ніж за 20 секунд.

«Тут є декілька складових параметрів. Ми розуміємо, що збільшення швидкості дрона відбулося на майже там 30-40%. Тобто це фактично дозволило цьому дрону маючи обмежений час роботи, до 30 хвилин, він може виконувати місії на більші дальності», – каже експерт.

В безпілотник також заклали основу для систем штучного інтелекту. Тобто дрон можна удосконалювати на замовлення військових, які працюють на полі бою. Поки що у компанії FLIR повідомляють, що мають покупців на цю версію. І зараз виробництво триває. Перші постачання відбудуться на початку наступного року. І не виключено, що якась частина може прийти в Україну, разом з обіцяною партією у 1000 комплектів.

«Звісно, нові, швидше за все, також будуть постачатися для того щоб виявити їх слабкі сторони або доопрацювати вже в умовах реального бою, тобто в реальних польових умовах. З іншого боку говорити про те що ці одиниці будуть постачатись в промислових партіях, тобто в 1000 одиниць, на жаль, не доводиться», – вважає Долінце.

Станом на зараз вже понад 20 тисяч міні дронів Black Hornet різних версій працюють у більш ніж 40 країнах світу.