Про це йшлося у матеріалі КИЇВ24.
Мікаель Андерсен — містопланувальник і дизайнер приїхав до Києва з Данії. Понад півтора року він займається волонтерством: збирає вживані велосипеди з Європи й відправляє в Україну.
Останні шість місяців урбаніст живе у Києві та займається іншим проєктом – терапевтичним садом у скандинавському стилі.
«У світі є багато терапевтичних садів. Ми знаємо, що природа може допомогти зняти стрес, змусити всіх нас відчути себе розслабленими. Проте, це місце, яке я планую, буде розраховане на лікування психічних травм та посттравматичного стресового розладу», – розповів він.
У Данії такі сади є майже в кожному місті. Їх почали будувати 15 років тому для ветеранів, які повернулись з Іраку й Афганістану. Відмінність від звичайних парків і садів у тому, що в розробці таких просторів багато науки, зокрема психології.
«Рівень психічної травми в Україні та посттравматичний стресовий розлад не лише у ветеранів, а й у вас, у мене, в усіх. Це буквально криза здоров’я, бомба сповільненої дії, що цокає. Звичайно, ми розуміємо чому. Отже, цій країні потрібно більше можливостей для лікування психічної травми, ніж будь-якій країні в Європі», – пояснює Андерсен.
У Києві терапевтичний сад створять на території клінічної лікарні «Психіатрія». Після отримання дозволу від міста, команда розпочала перший етап – розчищення сміття та підліску, адже це повністю заросле місце. Але не самі. До роботи вже долучилося понад триста волонтерів.
«Власне працюємо, тому що зараз потрібно допомагати, це на часі. це класна ініціатива, тому що ми розуміємо, що зараз багато військових й просто людей, у яких можуть бути певні проблеми з психікою, з очевидних причин. Ми зрозуміли, що це те, чим ми можемо займатися і де можемо бути корисні», – каже один з них, рубаючи зарості.
«Ми зараз розгрібаєбо купу сміття – «залишки попередніх цивілізацій». Ми знайшли тут вініл, дві кришки від каструлі, і ми прибираємо для того, щоб в майбутньому тут зробили сад відновлення. Я приїхала з Тернополя і мені була дуже цікава ця ініціатива, адже я планую в майбутньому організувати подібну ініціативу в Карпатах», – каже інша волонтерка.
У саду відновлення буде декілька зон відповідно до рівня психотравми відвідувача.
«У найбільш критичному випадку буває й таке, що людина настільки травмована, що не може вийти з дому, не хоче розмовляти з іншими людьми, навіть дивитися тобі в очі. Це просто жахливо. Таким людям потрібна зона усамітнення, крізь яку ніхто не може пройти, з однією лавкою. Наступні зони в саду мають відповідати рівням кращих психічних станів. Зона для безпечного перебування груп людей і зона для комунікації з іншими людьми», – розповідає Мікаель Колвілл-Андерсен.
Як такого, фінансування проєкт не має. Організатор проєкту шукає іноземних спонсорів. Наразі допомагають донати від українців.
«Цей проєкт коштує п’ятнадцять тисяч євро. У мене є, може, двадцять тисяч – українці допомагають пожертвою. Це дивовижно, знаєте. І українці це розуміють. Коли я з кимось розмовляю, вони кажуть: «Боже, нам це потрібно». Тож я шукаю фінансування на ці дивовижні заходи, щоб показати, що українці цього хочуть, їм це потрібно, вони волонтери», – каже Андерсен.
Ви також можете допомогти, зробивши будь-який донат або долучившись до ініціативи облаштування саду. Толоку проводять щовихідних біля Лікарні Павлова.