Які ключові зміни чекають на українців йшлося у матеріалі КИЇВ24.
Цього тижня на сайті Верховної Ради оприлюднили текст законопроєкту, поданого урядом, про зміни в мобілізації. Головна потреба новацій — покращити показники призову й поповнити війська, які зазнали великих втрат за майже два роки повномасштабної війни проти росії.
Насамперед уряд пропонує знизити призовний вік з 27 до 25 років. При цьому, парламент іще в травні ухвалив законопроєкт про зменшення віку мобілізації, але президент його ветував. Заявивши, що підтримає цю норму, якщо автори наведуть переконливі аргументи.
А ось мобілізувати до лав ЗСУ хочуть додатково ще 500 тисяч людей. Водночас, за словами головнокомандувача, військове командування запит на конкретні цифри не робило.
У новому законопроєкті детально розписані й методи вручення повісток. Окрім уже традиційних варіантів, коли виклики до ТЦК виписують у громадських місцях, за місцем проживання чи роботи, документ може бути надісланий через електронний кабінет призовника. Також пропонують закріпити право виписувати повісти не лише працівникам ТЦК, а й поліціянтам, персоналу органів місцевого самоврядування, держадміністрацій, та керівникам підприємств.
Документ скасовує поняття “обмежено придатний”. А всі, хто має такий висновок від ВЛК, мають пройти комісію повторно. Також звільнення від призову хочуть позбавити людей з інвалідністю 3-ї групи.
Йдеться в новому законопроєкті й про загальновійськову підготовку — вона буде на базі університетів як окремий предмет для всіх громадян віком від 18 до 25 років. Також уперше передбачається демобілізація для тих, хто у війську вже давно.
На неї матимуть право звільнені з полону, ті, хто безперервно прослужив протягом останніх 36 місяців, та військові, які мають першу і другу групу інвалідності й не хочуть продовжувати службу.
За пропозицією уряду, право на відстрочку втратить і частина держслужбовців, працівники Бюро економічної безпеки, Державної виконавчої служби України, співробітники прокуратури та колишні депутати. Водночас за чинними нардепами бронь залишається. Також пропонується скасувати відстрочку для тих, хто здобуває повторний рівень освіти, тобто — намагається вдруге стати бакалавром чи магістром.
Посилюється відповідальність і для ухилянтів. На них чекатимуть обмеження, зокрема, у праві керувати власними автівками, продавати майно чи брати кредити. А видаляти з єдиного реєстру боржників зможуть лише після повідомлення керівника ТЦК. Крім того, пропонується й збільшення штрафів за порушення правил військового обліку. Сума становитиме для пересічних громадян від 34 до 85 тисяч гривень, для посадових осіб — від 153 до 204 тисяч гривень. А ось за відмову від проходження ВЛК пропонують карати позбавленням волі на термін від 3 до 5 років.
Утім більшість нардепів та експертів не погоджуються з деякими положеннями, зокрема, терміни служби та скасування категорії обмежено придатних. І тому законопроєкт варто доопрацювати, а потім уже голосувати.
А ось за словами, уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця, документ містить норми, що суперечать Конституції. Йдеться, про низку обмежень щодо ухилянтів.
Та попри це, як зазначив головнокомандувач ЗСУ на фронт мають потрапляти лише підготовлені люди. А західні партнери й далі допомагатимуть Україні.