Чому створення шедеврів відбувається при світлі від свічок, йшлося у сюжеті КИЇВ24.

Митці з майстерень та Художня академія вже кілька років сперечаються через котельню — окрему будівлю, розташовану поряд із гуртожитком. НАОМА стверджує, що майстерні перевантажують електромережу, а художники не платять за електрику. Зараз роботу котельні планують переспрямувати на опалення сусіднього будинку, де розташовано приватний хостел. А митців Державного підприємства відключили від електрики.

Котельня припинила працювати у лютому 2022 року. Вона давала тепло трьом під’їздам  — два з них належать гуртожиткам. А саме університету імені Карпенка-Карого та Національній академії образотворчого мистецтва. Однак зараз театрали з’їхали і в будівлі перебувають лише студенти НАОМА та митці з 3-го під’їзду. Всі вони обігрівалися від електрики з 2022 року. Проте 3 листопада, академія, яка є балансоутримувачем ТП, відключила від світла 80 майстерень творчої спільноти БЖ-АРТ.

Президент БЖ-АРТ Андрій Зяблюк наполягає, що протягом 16 років вони сплачували за електроенергію і борги завжди закривали. НАОМА, зустрічно, звинувачує БЖ-АРТ. Кажуть, борги за електрику митці не сплачували. Академія вкладала свої гроші за художників.

«Державне підприємство повисло на шиї академії, отримуючи дешеву електроенергію, не сплачуючи місяцями. Звісно, що їм не хочеться переходити на прямий договір, тому що їх відключать після 2-х місяців несплати, а їм не нададуть додаткові кіловати поки вони не сплатять заборгованість», –  каже ректор НАОМА Олександр Цугорко.

Керівник навчального закладу додає, що цього року встановить електрокотли. Вони постачатимуть тепло для під’їзду, де живуть студенти, а як зимуватимуть інші — його не цікавить. Художник Андрій Зяблюк стверджує, що керівник академії пропонує майстерням окремо під’єднатися до оператора електромережі. Проте для художників це дорого. Під загрозою зриву опинилися низка проєктів митців. Серед них одна з робіт скульптора Володимира Журавля. Він — автор пам’ятника Сікорському та малюків на поштовій площі.

Студенти НАОМА і самі митці опалення не отримають, бо котельня тепер обігріватиме не гуртожиток, а приватний хостел. У 2022 році, Фонд держмайна передав її ТОВ “Добробут-тепло”, яке обіцяло встановити сучасне обладнання. Однак роботи не виконало. Тому керівництво вишу, який є балансоутримувачем, намагається розірвати з ними договір через суд.

За словами художників, чинний ректор НАОМА Олександр Цугорко один із них у минулому. Він 20 років займався творчістю в цих же майстернях.

Втім ректор НАОМА номінально і зараз серед митців. Він досі орендує приміщення у Бж-Арт. Однак за словами Цугорка, його зараз більше хвилюють студенти, ніж майстерня.

Аби владнати ситуацію з електрикою митці Бж-Арт звернулись до Мінкульту. Вони просять зберегти можливість працювати у приміщеннях заради реалізації мистецьких проєктів. Під зверненням свої підписи поставили понад 70 митців. А поки працюють при свічках.

Дар’я Божко