Детальніше про роботів на фронті йшлося у військовому блозі на КИЇВ24.
У сучасній війні дедалі частіше перевагу на полі бою надають безпілотникам. Це не лише аеророзвідка, скиди чи ударні fpv дрони. Технології розвиваються і на землі. Зокрема відомий військовий спеціаліст в області радіотехнологій Сергій Бескрестнов з позивним флеш говорить про те, що через рік обидві сторони вироблятимуть стільки дронів, що їх вистачить на кожного солдата.
У мережі поширене відео, на якому невеличкий робот Ratel-S прямує до стратегічно важливого для росіян мосту поблизу Часового Яру. Селище Іванівське. Бахмутський напрямок. Саме там для ворога відкривалась дорога на Часів Яр із півдня. В результаті він пірнає до опор і детонує. Ворожа логістика суттєво пошкоджена.
Часто наші наземні платформи нахабно підповзають до ворожих позицій і скидають там протитанкові міни. А потім біля росіян масштабний підрив, а вони навіть не чули прильоту ворожого снаряду. Ще вчора така тактика вважалась фантастикою. А сьогодні це реалії війни.
«До кінця 2024 року ми вийдемо на відповідний рівень, коли в нас буде в наявності, якась номенклатура лінійка дронів сухопутного типу, які могли б мінувати дистанційно, вже неодноразово бачили. Які здатні виконувати якісь логістичні питання. Тобто постачання на позицію боєкомплекту, боєприпасів. Також дрони, які евакуйовують, такі приклади ми вже бачили», – каже військовий аналітик групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко.
Такі системи вже активно працюють. Один з таких несе на собі 15-ть протитанкових мін, і може замінувати території від прориву російської бронетехніки. Схоже працює і наша 92-га бригада на своїх роботах «Тарган». Завдяки такій платформі не потрібно виходити в поле нашим саперам під покровом ночі і під загрозою обстрілу мінувати власноруч.
Загалом є чимало аналогів і в кожного свої функції. Це підрив, мінування, встановлення бойових модулів. Кулемета чи того ж АГС. І звичайно підвезення боєкомплекту та евакуація поранених. З такими працює наша 93 окрема механізована бригада. Військові кажуть, що один такий наземний робот за функціоналом саме забезпечення заміняє десять бійців.
«Ми повинні технологічно, як випереджати супротивника в цьому функціоналі, так і в питанні протидії цим дронам. Це таке явище, яке відбувалося завжди під час усіх війн. Коли з’являлось щось нове. Супротивник робив винахід який покращував характеристики цього нового, а також створювались і засоби протидії», – каже Коваленко.
В нас існує державна платформа Brave 1, яка шукає розробників в оборонній сфері. Це і FPV і далекобійні безпілотники. В тому числі наземні роботи. Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров говорив що вони розпочинають масове виробництво таких машин. І вони провели випробування на полігоні вже понад 50 моделей різних типів. Тому тепер головне, щоби якісні моделі вироблялись масово, а не в тестових кількостях і якомога швидше постачались на фронт.
Андрій Стельмах