Як працюватимуть нові правила та чому волонтери проти, йшлося у матеріалі КИЇВ24.

В Україні існують сотні кримінальних проваджень щодо нецільового використання гуманітарної допомоги. А з 9 тисяч випадків перевезення товарів, призначених військовим частинам, третина не доїхала до місця. Тож у вересні Кабмін ухвалив постанову, якою створює єдину систему реєстру і розподілу гуманітарки.

«Декларація по суті є відповідальністю тільки водія, і він може вказати будь-який фонд. чи військову частину. Дуже багато випадків, коли фонди, які діють, з подивом дізнаються, що їм щось привозили, на них щось реєстрували, але до них воно не доїжджало. І потім в них виникатимуть проблеми, як про це звітувати і як доводити», – каже міністерка соцполітики Оксана Жолнович.

Якщо раніше водієві гуманітарки потрібно було надати митникам паперову чи електронну декларацію, а для товарів подвійного призначення — гарантійний лист від військової частини, то за новими правилами — все це не потрібно. Волонтери входять до Автоматизованої системи, вводять у систему перелік товарів, які планують завозити, ввозять допомогу та звітують. Таким чином, кажуть у Мінсоцполітики, буде узаконена діяльність громадських організацій і благодійних фондів. А також буде контроль за цільовим доправленням вантажу.

«Ви зможете в одному інструменті, не використовуючи іншої CRMки, бачити всі декларації, весь товар, який до вас завезли, розуміти і використовувати це як CRMку. Розуміти, куди, коли, що ви розподілили. І потім, якщо, не дай бог, від когось будуть якісь запитання ви будете це мати все зафіксоване в одній системі», – каже Назар Танасишин, заступник міністра соціальної політики України.

Ця система і ці постанови жодним чином не стосуються фізичних осіб-волонтерів, лише юридичних осіб. Саме вони можуть мати статус отримувача. Тому всі фізособи залишаться в сірій зоні — застерігають волонтери. Найскладніше буде невеликим організаціям, у яких часто немає штатних бухгалтерів, які б опікувалися документацією. Окрім того, навіть у найкращому випадку, коли всі етапи нової процедури пройшли за планом, час отримання гуманітарної допомоги збільшиться в рази. Волонтери кажуть — представники Мінсоцполітики мають самі спробувати працювати за новими правилами.

Чимало запитань до декларацій і звітності. Подекуди волонтери не знають, скільки вантажу до них надійде. І якщо декларація вже подана, невідомо, чи зможуть її редагувати до моменту перетину кордону.

«Фінансову звітність ніхто не відміняє. Як ми подавали на шлях водіїв і збирали отаку купу документів, ми їх і будемо подавати, і запити, і декларації. Тому що жодна людина на митниці і розвідувальна служба, яка перевіряє наших водіїв, які завозять гуманітарну допомогу на цю систему чхати хотіли», – нарікає Юлія Мархель, президентка громадської організації Let’s do it Ukraine.

Проте і волонтери, і влада згодні – контроль за нецільовим використанням гуманітарної допомоги потрібен, але будь-які нові правила мають бути прозорими та обговорені з тими, хто цю допомогу завозить. У Мінсоцполітики вже створили робочу групу з представників організацій і фондів, які бажають допрацьовувати систему.

Юлія Штефан