Як з цим викликом справляється Київська міська лікарня №6, йшлося у сюжеті КИЇВ24.
Військовослужбовець 95-ї штурмової бригади Михайло не з теорії знає, наскільки важлива кожна хвилина після поранення. Своє отримав в грудні 2023 року на Харківщині поблизу Синьківки.
«Не було швидкої можливості вийти, були постійні дрони, обстріли, врятувати ногу, як кажуть, багато часу втрачено поки доставили, не було такої можливості», – розповів він про своє поранення.
На вагу золота кожна хвилина й після ампутацій. Відновлення перед протезуванням Михайло проходить у відділенні Київської шостої міської лікарні.
Заклад один з двохсот в Україні, який має договір з Національною службою здоров’я України про реабілітацію військових. 200 – це дуже мало для України з огляду на кількість поранених, але вимоги до таких відділень дуже високі, тож проходять не всі.
«Ми маємо повноцінну реабілітаційну команду, яка включає в себе всіх фахівців , які необхідні аби надавати якісну послугу, високоінтенсивну. Маємо і Фізичні терапевти, ерготерапевти, терапевти мови і мовлення , психологи і лікарі фізичної реабілітаційної медицини», – розповів завідувач Відділення фізичної та медичної реабілітації КМКЛ №6 Єгор Прокопович.
Відділення реабілітації відкрили у 2020 році і розраховано воно було в основному на пацієнтів після інсультів і травм. Тоді ніхто й не думав, що палати будуть заповнені людьми зі складними ампутаціями, травмами хребта й черепа.
«80-90% всіх пацієнтів е військовослужбовці, які проходять реабілітацію після різних типів лікування і в тому числі і хірургічних, складних», – каже директор КНП Київська міська клінічна лікарня № 6 Микола Знаєвський.
Реабілітації після таких важких травм не вчать в медуніверситетах. Навіть світова практика не має такого досвіду. Кожен випадок унікальний. Тому лікарі відділення постійно вчаться, впроваджують нові підходи і створюють власну базу методик.
Молода невропатолог Вікторія Сагайдак на вимогу часу — стала лікаркою фізичної та реабілітаційної медицини. Аби ще краще допомагати своїм пацієнтам, пройшла додаткове навчання і тепер самостійно робить і читає енцефалограми.
«Оскільки у нас дуже велика кількість військових, частіше всього вони потрапляють з акубаротравмами, мозковими травмами, струсами головного мозку, а вже в подальшому у них можуть виникнути відстрочено судомні напади і нам треба розуміти внаслідок чого вони», – розповідає вона.
Живе роботою і завідувач відділення Єгор Прокопович. Про обладнання і нові методики може розповідати безупинно.
«Уявіть собі, що ми заходимо в квартиру і у нас є прихожа, в якій ми відпрацьовуємо, щоб людина могла до себе до дому приїхати, перевдягнутися, роздягнутися, якщо у нього є обмеження певних функцій для цього треба тренувати її, приготувати собі їжу, користування мікрохвильовкою, чайником, є спеціальний адаптивний посуд», – розповів він про методи адаптації пацієнтів.
Є навіть ігрова приставка, де ерготерапевт грає в комп’ютерні ігри з пацієнтом – це теж частина реабілітації. З джойстиком військовий Юрій, який отримав складне поранення хребта в листопаді 2023 року.
«Поранення отримав в районі Кліщіївки, за Кліщіївкою під час розвідки, поруч вибухнули міни, дуже велика кількість і шрапнеллю пробило мене всього, відмовили ноги. Швиденько мене хлопці евакуювали. Від нижньої частини грудей не відчуваю до низу нічого повністю. От з часом треба відновлюватись, вчать тут ходити», – розповів він.
Тренажери розміщені і в коридорах, це діючі тренажери, на яких займаються військовослужбовці, адже спочатку відділення не було розраховане на таку велику кількість пацієнтів. Тож використовують всі можливі простори для занять. Відділенню вже потрібні більші площі. Адміністрація закладу шукає, як розв’язати проблему.
«Є бажання, є підтримка і Департаменту і міської державної адміністрації і ми це втілимо», – каже директор КМКЛ №6 Микола Знаєвський.
Ще один виклик для лікарні — втримати фахівців.
«Вони екстракласу, європейського рівня фахівці, їх дуже складно, але все одно ми їх зберігаємо. Виклики — це бізнес, це приватна медицина, там де більша оплата праці, а не згідно з програмою медичних гарантій», – пояснив директор лікарні.
Та попри всі виклики відділення функціонує на повну потужність і з початку повномасштабного вторгнення реабілітацію тут пройшли більше тисячі українських військових.
Наталія Бєлогурова