Про те, як вони працюють на мінних полях, йшлося у сюжеті КИЇВ24.
На полях Київщини їздять роботи замість тракторів. Вони шукають російські міни. Зокрема, Липівку, що у Бучанському районі, звільнили навесні 2022 року, відтоді вже майже 70 % землі очистили від мін.
Розміновують поля поблизу Липівки працівники некомерційної доброчинної організації Hallo Trust. Людмила Волкова — фахівчиня з моніторингу доброчинців, обліковує кожну міну, яку знаходять. За її підрахунками, загалом з 24 лютого організація знайшла і передала на знешкодження близько 16 тисяч мін, серед них близько 400 протипіхотних.
Організація досвідчена в розмінуванні. В Україні вони працюють із 2016 року. Починали з Донеччини, а тепер розміновують уже в 6 областях.
Спеціальну машину для розміновування називають Робокар. Керують ним дистанційно.
Вже після того, як робот дослідить ділянку, розмінувальники беруться до ручного аналізу. Знаходять різні види снарядів.
Робота розмінувальника вкрай ризикована. Тому найважливіше – це безпека. Спеціальна бронь та захисні шоломи – обов’язковий мінімум.
Аби не вскочити в халепу, важливо також звертати увагу на спеціальні знаки та маркери, які залишають фахівці.
Головна мета роботи групи з розмінування – визначити, де точно лежить снаряд. Для цього обирають територію, яка може бути потенційно небезпечна, використовують мапи, збирають інформацію і передають до команди розмінування. Далі інформацію обробляють і передають до фахівців ДСНС. Які в разі потреби мають право знешкоджувати знайдені снаряди.
Україна нині – одна з найбільш замінованих країн у світі. Станом на весну 2023 року заміновано 13,5 квадратних метрів землі, за територією це як дві Австрії. Скільки будуть тривати роботи з її очищення поки що ніхто не знає.
Лідія Коновалова