У столичному центрі крові фактично нема такого дня, аби сюди не приходили відвідувачі, але сьогодні тут особливо людно. І на те є дійсно поважний привід. Бізнесмени-благодійники разом з чиновниками презентували старт проєкту під назвою «Смілива кров». Тепер у столичному центрі крові створений банк довготривалого зберігання еритроцитів.

«Ми фактично стаємо незалежні від того, щоб постійно і в екстреному режимі запрошувати донорів, якщо трапилася якась надзвичайна ситуація. Це дозволяє її зберігати і використовувати в тому місці, де вона потрібна. Він буде закривати потреби, але переважно в рідкісних групах крові», – розповідає Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоров’я.

Запуск цієї системи зберігання, без перебільшення, важливий не лише для столиці, а й для всієї України.

«Це важлива подія для міста. Це продовження розвитку. Інновацій в міському центрі крові. Це черговий крок. Місто в подальшому бере на себе навчання персоналу і утримання цього дороговартісного обладнання, яке приходить зараз завдяки партнерам», зізнається перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.

В’ячеслав – саме з тих людей, яких завжди чекають у центрах крові. І не виключено, що його донат стане одним з перших, котрий і помістять на довготермінове зберігання.

«У мене група четверта плюс. Трошечки рідкісна. Час від часу я здаю. Можливо, не так часто, як треба було б, як хотілося. Саме зараз треба закликати людей, бо те, що вони здадуть, не пропаде через тиждень, якщо не буде використовуватись», – каже військовослужбовець В’ячеслав Лашук.

Нове обладнання – це не просто холодильники, а цілий комплекс компонентів. Адже не все так просто. Узяти кров у пакетах і покласти в морозилку не можна. Так еритроцити можуть пошкодитися кристалами льоду. Тому перед зберіганням їх треба, так би мовити, убезпечити.

«Програмується апарат, підготовлюється розчин гліцерилу. І зараз розчин кріоконсерванту за допомогою цього насосу через фільтр поступає в контейнер. І контейнер перемішується в шейкері. Це один з етапів підготовки контейнера до заморожування», – демонструє роботу комплексу завідувач відділу київського міського центру крові Ігор Скляр.

Аби еритроцити не втратили свою функцію протягом років, їх треба зберігати при екстремально низьких температурах. У спеціальних холодильниках після специфічної підготовки. У проміжку від -60 до -80 градусів Цельсія. Обладнання головно буде використовуватися, аби зберігати найрідкісніші групи крові. І в разі потреби запаси оперативно розподілятимуться по всій території України.

Олександр Храпач