У столиці хочуть виселити один з найстаріших собачих притулків. У звіринці скаржаться: влада Києва не продовжує їм договір оренди. А мешканці Деміївки жаліються на сам притулок.

У ситуації, що склалася, розбирався КИЇВ24.

У притулку на Деміївці зараз мешкає 42 собаки, більшості з них уже перевалило за 10 років. До звіринця тварини потрапили ще в часи будівництва синьої гілки метро.

Вони жили на будівництвах нових станцій, а коли метро почало працювати, вони опинилися на вулиці.

Любов Юрачківська, як небайдужа до долі тварин, 15 років тому звернулася до невеликого місцевого притулку, аби прилаштувати знайд туди. Відтоді жінка, хоч формально не є директором звіринця, опікується ним повністю. Каже, собакам тут добре. Скаржиться лише на стан звіринця.

«Гроші фактично ми ніколи не попросили у держави і ніколи в соцмережах гроші не збирали, тому що нам фактично вистачає, собаки в нас вгодовані, гарні. Їм тут добре дуже. Так, як в нас, нема в жодному притулку. Вони на волі всі, і дуже старі сидять у вольєрах. Ну й ось така біда трапилась, що нам не продовжують оренду. Ми живемо на валізах», – розказала Юрачківська.

КИЇВ24

Приміщення, у яких розміщений притулок, протягом багатьох років його номінальна власниця винаймала в комунального підприємства. Але нещодавно стало відомо: договір оренди не продовжили. Новину активно обговорюють у соціальних мережах, а за звіринець вступаються зооактивісти та міські депутати.

«Нам повинно бути двічі соромно. По-перше, за те, в якому стані цей притулок в центрі міста. Притулок тут виконує дуже важливу соціальну функцію. До речі, тут є бахмутські собачки. А по-друге, нам має буть соромно, що їх у воєнний час звідси просто так от охапком виселяють. Зазвичай в них була оплата 1 грн в рік, а чомусь на ковідний карантин і на воєнний час їх формально не звільнили, вони, мабуть, не зорієнтувалися, і в них виникла ця заборгованість», – каже депутат Київради Костянтин Богатов.

«Я думаю, що комусь потрібна ця земля. Це єдина причина, більше я не бачу. Ми сидимо тут в ямі між двома гаражними кооперативами, ми нікому не заважаємо. Отут десятки тисяч живуть. 18 чоловік одні і ті ж самі, ті ж самі прізвища пишуть на нас скарги», – наполягає пані Любов.

Та мешканці будинків поблизу переконують – людей, котрі невдоволені сусідством з притулком — набагато більше. Кажуть: скаржаться на притулок постійно.

«Я увечері лягаю спати, і вранці прокидаюся від гавкоту, а вночі не можу заснути, бо це дійсно створює умови, що я не можу відпочити. Люди з сусіднього будинку, з 18-го, вони взагалі впритул, і скаржаться, що там не тільки гавкіт, а ще й сморід дикий і пацюки бігають. А там дитячий майданчик, буквально, впритул до цього притулку», – розказує мешканка будинку неподалік Наталя Федосєєва.

За її словами, два роки тому мешканці збирали підписи, щоб порушити питання про перенесення притулку.

«Більше тисячі голосів назбирано, щоб якось вирішити це питання і я пам’ятаю, що в Глевасі була виділена територія, але хазяйка, ну, ніяк, ні на що не згодна», – стверджує Федосєєва.

Також сусіди ставлять під сумнів і належність умов утримання тварин.

«Більшість мешканців вони проти того, притулок, скажемо так, знаходиться в неналежному стані. Я суджу по тому, що часто собаки виють вночі, гавкають. Це буває досить часто. І якесь має бути прийняте рішення. Або комісія має прийти перевірити, в яких умовах знаходяться ці тварини», – каже мешканка будинку біля притулку Лариса.

Умови утримання тварин ставлять під сумнів і зооволонтери. Волонтерка Кароліна Вишиванюк розповідає, що вступаються за притулок переважно ті, хто ніколи в ньому не бував. Дівчина понад 10 років допомагає прилаштовувати тварин у добрі руки, і кілька разів приносила їх до цього притулку. Потім помітила, що собакам там не добре.

«Вони бігають зграями, вони не доглянуті, там нікого не лікують. Я також чудово знаю жінку, яка взялася керувати цим притулком. Моя собачка також померла в муках», – каже Вишиванюк.

«Вона не віддала в хороші руки собаку, яка зараз зникла безвісти. Хоча її пропонували в родину, потім пропонували оплачувати її перетримку, собачка бігала ось так всюди. Зараз стало відомо, що собачка зникла», – розповіла волонтерка.

Дівчина додає, влада повинна посприяти в переміщенні тварин у краще та більш адаптоване місце.

Натомість у притулку варіанти переїзду відкидають. Кажуть: їхати нема куди, та і для собак це небезпечно.

«Де я буду за 100 км їх їздити годувати? Яким чином? Вони й не доїдуть. В нас є зараз собаки старі, які сидять в будках, вони в стресовому стані, зараз вони бояться. Вони не вилазять, їх будуть тягнути петлями, вантажити в ці клітки, ну і вони просто не доїдуть, вони повмирають», – каже доглядачка притулку.

Волонтерка Кароліна зауважує: сусідство з великим житловим кварталом – для тварин загроза не менша.

«Притулку там не місце, і собаки там не в належних умовах, собаки бігають по району, вони попадають під колеса машин. Там давно побудовані нові будинки, і кожна людина розуміє, що лай собак не подобається. Переїзд це стрес, звичайно. Але там їх вб’ють просто. Хіба люди будуть терпіти? Вони їх можуть потруїти, або звернутися до догхантерів, і ті їх потруять», – наполягає вона.

У департаменті комунальної власності міста на запит КИЇВ24 щодо притулку, відповіли: об’єкт оренди – у незадовільному стані і, враховуючи заборгованість орендаря, зі свого боку від угоди відмовились.

Прокуратурою встановлено, що невідомими особами вживаються заходи щодо реєстрації земельної ділянки, на якій розташований об’єкт оренди і яка перебуває на праві користування в КП «Київжитлоспецексплуатація». Департамент комунальної власності міста звернувся до Департаменту міського благоустрою щодо можливості переміщення тварин у притулок, який відповідає належним ветеринарним та санітарним нормам.

Доля приміщень, які використовуються під притулок, буде відома після переміщення тварин.

Юлія Махових