Про це йдеться в сюжеті телеканалу «Київ».
Будинок за адресою Юнкерова, 37-А – одна з небагатьох вцілілих київських дач, побудованих на початку XX століття. Споруду звели з дерева за проєктом архітектора Брадтмана на замовлення міщанки Анни Новікової, дружини заможного київського купця. Сімейство володіло крамарнями на Подолі та Житньому ринку.
«Тут зберігся декор у вигляді так званого дерев’яного мережива, в Чернігові, на півночі України досить поширена ця техніка, в Києві менш поширена, бо менше було дерев’яне будівництво представлене. Пуща-Водиця вона є якимось таким ареалом дерев’яного мережива, на жаль, не так багато екземплярів дійшло до нас сьогодні», – говорить пам’яткоохоронець Дмитро Петров.
У радянські часи споруду націоналізували: тут розташовувався корпус санаторію, у 90-х – адмінустанови, а згодом у 2000-х будинок потрапив у приватні руки та занепав. Навколо заріс чагарник, а в самій дачі оселилися безхатьки. Три роки тому в маєтку спалахнула перша пожежа.
Перов висловив думку, що пожежі були не випадкові.
«Дуже великі підозри стосовно неумисності або умисності тієї пожежі, бо ті джерела займання, вони були у тих місцях, де розібрана цегляна кладка. Є доступ до дерев’яної основи будинку і оця дерев’яна основа на той момент була підпалена. Намагалися підпалити саме дерев’яну основу, тож я думаю, що ще в 20-му році були чіткі наміри спалити цей будинок і побудувати тут щось нове», – каже він.
Та тоді серйозних ушкоджень дача не зазнала. Однак, долею споруди зацікавилася столична прокуратура. Вона звернулася з позовом до суду щодо неналежного утримання пам’ятки.
У прокуратурі Києва повідомили, що в ході судового розгляду з’ясувалося, що право власності на цю пам’ятку перейшло до іншого суб’єкта, який у серпні 2021-го року уклав охоронний договір строком до 2023-го року. Тобто з 2021-го по 2023-й рік новий власник пам’ятки зобов’язувався вжити заходів для того, щоб привести її в належний стан.
Новий власник забарикадував вікна та двері на першому поверсі, а територію обніс парканом.
Як повідомили в Департаменті охорони культурної спадщини КМДА, новий власник планував будинок реставрувати й зробити там школу.
Та почалась повномасштабна війна. На щастя, під час боїв у передмісті Києва дача вціліла. Однак нещодавно – знову спалахнула. Пожежа охопила 170 квадратних метрів будинку, вигорів другий поверх з мезоніном та вежею. Причину та обставини займання встановлюють правоохоронці, однак у випадковості повторного займання активісти сумніваються.
«Яким чином вона могла спалахнути на пильнованій території, яка знаходиться за парканом, забарикадованим входом, ну це вже питання до правоохоронних органів. Якщо це не самозаймання, що в таку погоду буквально неможливо, то можна цілком впевнено вважати те, що це справа рук або користувача, або власника», – припускає Перов.
Після пожежі на об’єкті працювала інспекція Департаменту охорони культурних пам’яток, яка зафіксувала масштаби руйнувань.
«Ми звернулися до поліції, ми звернулися до прокуратури, також ми звернулися і до власника. Вже далі будуть займатися правоохоронні органи. Звісно, несе всю відповідальність власник, і в цьому випадку він повинен нести відповідальність, а також відновлювати той об’єкт в тому вигляді, в якому він є», – каже директор департаменту Олександр Никоряк.
За актуальними документами, які є в департаменту, власником будинку є товариство з обмеженою відповідальністю «Кайлас юа». У відкритих джерелах є контакти товариства, однак зв’язатися з ними телефоном не вдалося. Номер не обслуговується.
У прокуратурі за фактом пожежі розслідують порушення встановлених законодавством вимог пожежної або техногенної безпеки, яке спричинило майнову шкоду у великому розмірі.
Тим часом громадські активісти створили на сайті міської ради петицію, у якій просять відновити унікальну пам’ятку та повернути її у власність громади.
Юлія Махових, В’ячеслав Серебренніков